ФИНАНСИИ

ЕЦБ и одобри на Грција нови 10 милијарди евра помош

Управниот одбор на Европската централна банка денес донеле одлука, за барањето на Грција за поддршка на земјата во износ од 10 милијарди евра. Според одлуката барањето за помош ќе биде одобрено. Помошта за земјата ќе дојде по линија на програмата за итна ликвидна помош и има клаузули во договорот, кои даваат …

Повеќе »

Facebook објави 1159 слободни нови позиции

Социјалната мрежа Facebook бара нови вработени. Компанијата објавила 1159 нови работни места, а огласите може да се видат на корпоративниот сајт. Со овој чекор компанијата ја планира својата експанзија. Многу од огласите се поврзани со рекламната дејност на компанијата, како има 126 огласи се нудат за работа за вработените кои …

Повеќе »

Индија станува најбрзо растечка голема светска економија

Индија може да стане најбрзо растечката голема светска економија. Ова е мислењето на голем број економисти кои сметаат дека кинеската економија ќе продолжи да се забавува во оваа и следната година на сметка на индиската економија, пишува CNN Money. Меѓународниот монетарен фонд предвидува дека индиската економија ќе забележи раст од …

Повеќе »

Најскапиот боксерски натпревар во историјата

Понудата за долгоочекуванaтa борба меѓу Флојд Мејведер и Мани Пакяо е на масата, a се очекуваат и потврдите од двете страни. Промоторот на Пакао – Боб Арам, пред Yahoo Sports потврди дека предлогот е вреден 200 милиони долари, и ќе се дели во сооднос 60/40. Флојд Мејведер – Џуниор ќе добие …

Повеќе »

Силен раст на златото поради стравувањата за светската економија

Златото ги задржува наглите добивки од вчера и се тргуваше блиску до пет месечниот врв поради стравувањата за светската економија и несигурноста околу мотивите на ЕЦБ. Цената е 1296 долари за унца, а техничките набавки исто така, помогнаа за вчерашниот скок. Финансиските пазари се немирни со приближувањето на седницата на …

Повеќе »

„Бела книга“: Македонија атрактивна за инвестирање

Условите за деловно работење во Македонија се подобруваат, земјата и годинава повторно е меѓу најдобрите во регионот, атрактивна е за инвестиции и прави крупни промени во инфраструктурата, енергетиката, здравствениот систем,… Ова е оценката содржана во првата „Бела книга“ што денеска ја промовираше Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на …

Повеќе »

Кинеската економија со најслаб раст последните 24 години

Кинеската економија се зголемила со 7,4% во 2014. Тоа е најнизок раст на локалната економија во последните 24 години, забележуваат светските агенции. За споредба во 2013-та година, кинеската економија се зголемила со 7,7% на годишна основа, а поставената цел од Владата за 2014 беше околу 7,5%. Пикот за кинеската економија …

Повеќе »

Абрамович купи половина улица во Менхетн

На Роман Абрамович му се допаѓа Њујорк толку многу што си купи неколку куќи на една улица, за да ги обедини во една голема. Абрамович располага со лично богатство од 9,3 милијарди долари. Тој ја купил зградата на адреса 11 E. 75th St. Зградата е со површина 882 квадратни метри. …

Повеќе »

Покачувањето на швајцарскиот франк предизвика бран од банкроти

Инвеститори и девизни дилери низ целиот свет трпат значителни загуби, откако швајцарската централна банка изненадувачки ги отстранува ограничувањата врз девизниот курс на домашната валута во однос на еврото, пишува Bloomberg. Девизните брокери објавија дека последниот раст во обврските на нивните клиенти се заканува да ги наруши капиталните барања за компаниите. …

Повеќе »