ФИНАНСИИ

NBG предвиде загуби за 2,45 милијарди евра за периодот јануари – септември

National Bank of Greece – најголемата грчка банка – открива загуби за 2,45 милијарди евра во првите 9 месеци од годинава поради обезбедување лоши кредити, зголемените трошоци за финансирање и отпишувањето на грчкиот долг, пишува Ројтерс. За истиот период минатата година National Bank of Greece забележа загуби од 1,35 милијарди …

Повеќе »

News Corporation објави загуби за 2,1 милијарди долари од издавачкиот бизнис

News Corporation објави дека во текот на изминатата финансиска година, изгубила 2,1 милијарди долари од издавачкиот бизнис, соопштува BBC. Приходите се намалиле за 5%, главно како резултат на затворањето на News of the World, по скандалот со прислушкувањето на телефони во Велика Британија.

Повеќе »

1,6 трилиони. евра државна помош за финансискиот сектор во ЕУ помеѓу 2008 и 2011 година

Државна помош за финансискиот сектор во Европската унија достигна вкупно 1,6 трилиони евра од почетокот на кризата во 2008 година до крајот на декември 2011 година, се наведува во извештајот на Европската комисија, цитиран од AFP. Сумата е еквивалентно на 13% од бруто домашниот производ на ЕУ, покажуваат податоците за …

Повеќе »

Египет е на работ на банкрот

Египет е на работ на банкрот, а со оглед на ескалација на политичката криза, индексот на египетската берза падна со 9.8%, пишува весникот “РБК Дејли”. “Пазарот ги преживува најтешките моменти во историјата. Сегашниот режим е одраз на претходниот. Ако економската ситуација во земјата не се подобри, Египет ќе банкротираа до …

Повеќе »

САД: Планот Б за буџетско решение помина безуспешно

Групата на Републиканската партија во Конгресот се подели при обидот да гласаат за нивниот сопствен предлог, со кој сакаа да настапат во преговорите со претседателот Барак Обама. Спикерот Џон Бојнер, предводникот на Републиканците во Конгресот можно е дури и да ја напушти функцијата откако не успеа да ги собере ниту …

Повеќе »

Економијата на САД ги изненади аналитичарите

Во третиот квартал БДП на земјата се зголемил за 3.1% од очекуваните 2.8% Економијата на САД ги изненади аналитичарите и забележа раст од 3.1% во третиот квартал на 2012 година, пишува Bloomberg. Прогнозите на економистите беа за годишно зголемување од 2.8%, но тие го оддаваат подобрувањето на растот кај државните …

Повеќе »

Средба на премиерот Груевски со економските промотори

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, вчера навечер (понеделник, 17.12.2012 година) оствари редовна годишна работна средба со економските инвестициски промотори на Република Македонија кои се дел од Агенција за странски инвестиции и промоција на извозот-Инвест Македонија“ . На средбата присуствуваа и министрите Миле Јанакиески, Љупчо Димовски, Ваљон …

Повеќе »

Две странски компании заинтересирани за Тутунскиот комбинат во Прилеп

Две странски компании покажуваат интерес за влез во „Тутунски комбинат, Прилеп“, а се бара стратешки партнер и за фабриката „Еурокомпозит“, извести денеска премиерот Никола Груевски. – Има интерес од две меѓународни компании, од кои едната е позната мултинационална компанија и се разгледуваат различни модели – изјави Груевски како одговор на …

Повеќе »

Груевски најави инвестиција од 200 милиони евра и две илјади вработувања во Џумајлија

Премиерот Никола Груевски денеска најави инвестиција од најмалку 200 милиони евра во агрокомбинатот Џумајлија која ќе овозможи две илјади вработувања. Објавувајќи го завршувањето на огласот за избор на концесионер за Џумајлија, Груевски информира дека таму ќе инвестира фирма-ќерка на позната мултинационална компанија од далечна држава и посочи оти очекува самата …

Повеќе »