ФИНАНСИИ

Златото поскапе втор ден по ред

Златото поскапе втор ден по ред. За непосредна испорака тоа додаде 0,4% на својата вредност до 1 274,18 долари за унца и се тргуваше за 1 271,48 долари во Сингапур, информира “Блумберг”. Металот за испорака во април поскапе за 0,5 отсто до 1 270,90 долари за барел на берзата во …

Повеќе »

Саудиска Арабија и Русија имале тајни преговори за нафтата

Саудиска Арабија и Русија одржале тајни разговори во обид да се изврши притисок врз руското раководство, кое ќе ја прекине поддршката за сирискиот претседател Башар Асад во замена за можностите на саудиската страна да дејствува за покачување на цената на нафтата. Ова го открива New York Times, повикувајќи се на неименувани …

Повеќе »

Атина Оназис доби наследство од 800 милиони евра

Атина Оназис, единствената наследничка на грчкиот бродски магнат Аристотел Оназис, доби неверојатен подарок за 30-тиот роденден – мултимилионско наследство. Според грчките медиуми “златната наследничка” на 29 јануари добила 800 милиони евра – половина од нив во готово, а остатокот во форма на недвижен имот, акции и обврзници. Внуката на Аристотел …

Повеќе »

Профитот на Ford намален за цели 56 %

Чистата добивка на американскиот автомобилски гигант Ford се намалила до 52 милиони долари во четвртиот квартал, поради тешкотии во работењето на компанијата во Венецуела, пренесоа американските медиуми. Профитот на Ford изнесува 1 цент по акција во однос на цели 75 центи по акција за четвртиот квартал од претходната година. Без …

Повеќе »

Доаѓа ли крајот на турското економско чудо?

Во изминатата деценија турската економија се одвиваше со доста брзо темпо. Под раководство на Реџеп Таип Ердоган, Турција стана регионална сила. Во 2004 и 2005 турската економија порасна со 9,4% и 8,5%. И тоа ја постави кон најбрзорастечките економии во светот, велат од Deutsche Welle. Овој бум се должеше главно …

Повеќе »

Шпанија: 1.4% раст на економија

Шпанската економија во 2014 година е зголемена со 1,4 %, потврдувајќи ревитализација на бизнис активноста во земјата, по намалувањето за 1,2 отсто на бруто домашниот производ (БДП) во 2013 година. При сето тоа, земјата продолжува да страда од висока невработеност, информираа АФП и американските медиуми. Во четвртиот квартал растот беше …

Повеќе »

Продажбата на паметните телефони на Lenovo скокна рекордно со 109%

Профитот на технолошката компанија Lenovo ги надмина очекувањата, благодарение на рекордното зголемување од 109% на продажбата на паметни телефони во крајот на 2014 година, објави “ББС”. Чистата добивка на компанијата за последниот квартал од минатата година е во износ од 253 милиони долари, што е далеку над предвидените 200 милиони …

Повеќе »

Овој човек заработи повеќе од 3000 долари за помалку од 2 дена, тргувајќи на светската берза од својата куќа [ВИДЕО]

Младен Тодоровиќ од Бјелине (BiH), покрај фамилијарниот ресторан кој го води, има и додатен извор на приход. Остварува профит од дома, од својот лаптоп и мобилен телефон, тргувајќи на светската берза преку интернет. ’За тргувањето на светската берза и FXLider дознав преку интернет. Најпрво отворив демо сметка за вежбање и …

Повеќе »

Витаминка ги намалува цените на дел од своите производи

Најголемата компанија за прехранбени и кондиторски производи, Витаминка АД Прилеп ги намалува цените на дел од своите производи. Оваа одлука на раководството на компанијата доаѓа како резултат на намалувањето на производствените трошоци. „Овој пат, како резултат на светскиот тренд на намалување на цената на енергенсите, во последниве неколку недели Витаминка …

Повеќе »