Breaking News

ФИНАНСИИ

Тренчевска: И во буџетот за 2023 планираме средства за помош на граѓаните доколку продолжат економската и енергетската криза

Во буџетот на Владата има средства за 2023 година доколку економската и енергетската криза продолжат и понатаму за да креираме нови антикризни мерки, нов пакет на антикризни мерки во коишто, исто така, ќе ги детектираме најранливите категориии на граѓани, на оние на коишто им е потребна најмногу помошта за да …

Повеќе »

Дирекцијата за трезорско работење и Дирекција за статистика при НБРСМ присуствуваа на билатералниот скрининг со ЕУ

Народната банка соопшти дека претставници од Дирекцијата за трезорско работење учествувале на билатералниот скрининг за поглавје 24 – Правда, слобода и безбедност и поглавје 32 – Финансиска контрола, подрачје „Заштита на еврото од фалсификување“, а претставници од Дирекцијата за статистика на скринингот за поглавјето 18 – Статистика.  – Правната регулатива …

Повеќе »

Падна дизелот: Од утре нови цени на горивата

Од полноќ за пет денари поевтинува дизелот, па така еден литар ќе чини 79,5 денари. Цената на бензинот од 95 октани се намалува за 3,5 денари и ќе се продава за 77,5 денари, додека 98-цата ќе биде поевтина за четири денари и ќе чини 79,5. Промена во цената има и …

Повеќе »

Уште колку ќе паѓаат цените на прехранбените производи?

Да потсетиме дека околу 200 компании од прехранбената индустрија од први декември користат екстра-ефтина елеткрична енергија која е и до пет пати поевтина од берзанската, а субвенцијата ја дава Владата со цел да се намали цената на основните прехранбени продукти. Деновиве е забележано намалување на цените на голем број производи …

Повеќе »

Колку пари ќе заработи Хрватска од победата врз Бразил?!

Со толку многу пари што се нудат на светското првенство во фудбал, секоја репрезентација ќе си замине од Катар значително побогата. Едноставно квалификациите за Светското првенство во 2022 година предвидуваат секој тим да плати 1,5 милиони долари за учество. Но, еднаш на турнирот, репрезентациите можат да заработат многу поголеми суми …

Повеќе »

Влада: Буџетските корисници да ги обезбедат средствата за К-15 од сопствениот буџет за 2022

На денешната седница, Владата донела заклучок со којшто се задолжуваат буџетските корисници да ги обезбедат потребните средства за исплата на регрес за годишен одмор да ги обезбедат во рамки на одобрениот сопствен Буџет за 2022 година со внатрешна прераспределба меѓу расходните ставки. – Имајќи ја предвид обврската за исплата на …

Повеќе »

Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи 17,7%%. Зелените кредити се наменети за проекти коишто поддржуваат одржливи, еколошки цели, или цели коишто придонесуваат за зелената транзиција во општеството, како што е развој на нова еколошка технологија. Во третиот квартал е зголемен и уделот на зелените …

Повеќе »

МТСП: Министерството во октомври со 47.4% заштеда на електрична енергија

Министерството за труд и социјална политика во октомври 2022 година, со примена на мерките за заштеда на електрична енергија, евидентира помала потрошувачка од 47.4% во споредба со потрошувачката на електрична енергија истиот месец претходната година. Податоците покажуваат дека во текот на октомври 2022 година се потрошени 6.776 kWh електрична енергија …

Повеќе »

Чука: Романија утре ќе побара гласање за пристап на државата во Шенген зоната

Романскиот премиер Николае Чука денеска изјави дека Романија утре ќе побара гласање за пристап на државата во Шенген зоната. „Едно е сигурно, ние сме решени да одиме до крај во овие напори, вклучително и со барање за гласање за Романија на Советот за правда и внатрешни работи утре, 8 декември. …

Повеќе »

Николоски: Остануваме на определбата за правичност во даночниот систем, се работи на нов модел на прогресија

 Владата останува на определбата да воспостави праведен и правичен даночен систем. Тоа, меѓу другото ќе се постигне преку нов модел на прогресија на кој ќе се работи во наредниот период. Ова го истакна заменик-министерот за финансии Филип Николоски во интервју за БлумбергАдриа во кое говореше за даночната реформа и новиот …

Повеќе »