ФИНАНСИИ

Профитабилна инвестиција ли е организирањето на Олимписките игри?

Официјалната проценка за трошоците за игрите во Рио е 4,1 милијарди долари. Тука се вклучени само директните трошоци за изградба на стадиони и олимписко село. Во проценката сепак не наоѓаат место транспортот и другите инфраструктурни трошоци. Затоа аналитичарите сметаат дека трошоците ќе бидат уште повисоки. Според економистот Ендрју Роуз, цитиран …

Повеќе »

Македонски Телеком АД-Скопје ја задржа водечката позиција на пазарот во фиксни говорни услуги на крајот од првите шест месеци од 2016 година

 Приходите од продажба изнесуваат 5.092 милиони денари, што претставува зголемување од 1,1 отсто во споредба со истиот период од претходната година  Оперативните трошоци на крајот од првите шест месеци од 2016 година бележат зголемување од 6,9 отсто  Нето добивката е во висина од 259 милиони денари, што …

Повеќе »

Еве што треба да работите за да имате поголема плата

Инженерите се најдобро платените професионалци во светот. Или барем тоа го покажува истражувањето на Универзитетот Џорџтаун, соопшти CNN Money. Апсолутните првенци се луѓето оддадени на нафтеното инженерство – нивната просечна плата е 136 000 долари годишно. Потоа следат фармацевтите со 113 000 долари. Тие се и единствените професионалци кои не …

Повеќе »

Колку заработува еден просјак во Лондон?

Демијан Престон Бут патува околу 320 километри од Престон до Лондон, за да проси пред луксузен ресторан во соседството Мејфејр, Лондон. Тој станува познат откако во социјалните мрежи постираше своја слика со Симон Кауен и се пожали дека ТВ продуцентот му дал само 20 фунти. Ова ги испровоцира таблоидите во …

Повеќе »

Се исклучуваат две банки од топ компаниите во Европа

Акциите на швајцарската банка Credit Suisse и германската инвестициска Deutsche Bank ќе бидат исклучени од берзанскиот индекс Euro Stoxx 50 на 8 август, пишува Reuters. На нивно место доаѓаат холандската технолошката компанија ASML Holding и француската градежната фирма Vinci. Тоа го потврди операторот на индексот Stoxx Ltd.

Повеќе »

Кина има нова најважна цел за својата економија

Ако до минатата година владата сакаше да спроведе реформи во неа, тогаш сега азиската земја се враќа на старата максима – сè во името на растот, пишува Business Insider. Причината е едноставна – реформите во кинеската економија го убиваат нејзиниот раст. Се што направи земјата, за да се создаде промена …

Повеќе »

Погледнете кои се најскапите туристички дестинации во светот

Извештајот на Светскиот економски форум за патување и туризам за 2015 година рангирапе 141 држави од целиот свет по просечна цена на хотелска соба, трошоци за живот, авионски билети, аеродромски такси и цени на горивата. Видете ја листата на 10 држави – најскапи за посета од туристи, претставени од изданието …

Повеќе »

Поранешен затвореник од Хонг Конг веќе е милијардер

Стивен Вонг лежел во затвор за кражба и измама. Сега тој триумфално се враќа во светот на бизнисот. Вонг, кој го основа кинескиот производител на телевизори Skyworth Digital Holdings Ltd., има лична состојба во износ од 1,2 милијарди долари, според индексот на милијардери според Bloomberg. Поголем дел од неговата состојба …

Повеќе »

Како вашите пари да работат за Вас, наместо Вие за пари?

Неспорен факт е дека сите сакаме повеќе пари. А во денешново динамично време, нараснатата интенција за самопромовирање, како и големата понуда на најразлични добра и услуги, уште повеќе го истакнуваат стремежот кон поголема заработувачка. Несомнено е дека парите се корисни, бидејќи го олеснуваат животот, овозможуваат поголем комфорт и поголема сигурност. …

Повеќе »