ФИНАНСИИ

САД ќе исплати половина милијарда долари компензација на племето Навахо

Американските власти ќе исплатат надомест во износ од 554 милиони долари на индијанското племе Навахо, за да биде регулирана долгата жалба поради “злокобното управување со фондови и природни ресурси”, кое траеше децении, пренесуваат од vesti.ru. Договорот за решавање на спорот, кој траел од 50та година, ќе биде потпишан во петок …

Повеќе »

Продолжува поддршката на стопанството и стандардот на граѓаните во Македонија

Со предложениот Буџет за наредната година, продолжува поддршката на стопанството и на стандардот на граѓаните преку одвоениот значителен износ за капитални инвестиции и преку зголемувањето на платите, пензиите и социјалните надоместоци. Ова го истакна вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески образложувајќи го Предлог-буџетот на Република Македонија за 2015 година …

Повеќе »

Еврото се “предаде” на доларот

Еврото се тргува близу до 14-месечното дно во однос на доларот. Валутата е на 1.2780, што значи дека се приближува кон дното за 2013 година на 1.2740. Доларот го притисна и јенот кој достигна 109.22. Претседателот на Европската централна банка Марио Драги, вчера потврди дека банката ќе ги задржи олеснувањата на …

Повеќе »

После првиот гаф на Apple, паднаа нивните акции

Apple го направи првиот голем гаф после највпечатливата презентација на новите модели на iPhone. Компанијата повлече надградба на новата верзија на оперативниот систем на смартфоните iOS 8, откако корисниците се пожалија дека обновувањето предизвикувало губење на обем, информираше “Блумберг”. Apple ја објави најновата верзија вчера (24 септември), по што серијата …

Повеќе »

Ги казнија Barclays со 62 милиони долари

Ја казнија најголемата банка во Велика Британија Barclays со 37.7 милиони фунти (62 милиони долари) поради неправилно ракување на средствата на клиентите, покажува извештајот на Канцеларијата за финансиска супервизија (FCA) на Обединетото Кралство. Казната на банката е за периодот пред назначувањето на Антониј Џенкинс за извршен директор на банката, соопшти …

Повеќе »

Ставрески: Финансиските зони позитивни за економскиот раст

Финансиските зони во Македонија ќе бидат формирани по терк на Луксембург и позитивно ќе влијаат на економскиот раст, вели вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. – Покрај растот на бруто домашниот производ, се очекува ефект за креирање работни места и тоа за лица со соодветно образование во делот на …

Повеќе »

Германската Merck купи компанија за 17 милијарди долари

Германската фармацевтска компанија Merck KgaA склучи договор за стекнување на САД Sigma-Aldrich за 17 милијарди долари. Со овој потег германскиот гигант ќе се обиде да ја намали зависноста од фармацевтскиот бизнис и да се фокусира на развојот на специјални хемикалии и лабораториски потрошен материјал, пренесува Financial Times. Трансакцијата е најголемата …

Повеќе »

Зошто овој швајцарски часовник чини 1,1 милиони долари

Не треба часовниците да бидат целите инкрустирани во дијаманти или пак да се од 17-тиот век, за да чинат милиони долари. Иако брендот Roger Dubuis нема дури ни 20-годишна историја, тој е познат по изработката на часовниците и со цените кои достигнуваат седумцифрени вредности. Најновата ѕвезда од брендот Roger Dubuis …

Повеќе »

Како ќе се дели буџетскиот колач – кои министри колку пари ќе трошат?

Историски највисоко ниво на ставката за социјални трансфери во еден од историски најгломазните уџети од скоро 3 милијарди евра. До година повеќе од 1,3 милијарди евра од буџетот ќе завршат за финасисрање на социјала. Во исто време, капиталните инвестиции, кои терба да ја обезбедат развојната компонента остануваат на речиси си …

Повеќе »