ФИНАНСИИ

Домаќинствата во светот рекордно се богатат

Слабата глобална економија очигледно не попречува да акумулира богатство. Состојбата на домаќинствата во светот порасна за 8,3% за една година и достигна 263 трилиони долари во 2013 година. Ова го покажува истражувањето „Глобално богатство” на банката Credit Swiss. Ова ниво, со изедначување од 56 000 долари по возрасен, надминува 20% од …

Повеќе »

Шефот на Бундесбанк: Франција и Италија се претвораат во проблематичните деца на еврозоната

Претседателот на Бундесбанк и член на Европската централна банка Јенс Вајдман ги повика владите во еврозоната да го извршуваат спроведувањето на структурни реформи и истакна дека политиките на централните банкари се покажаа неуспешни за надминување на должничката криза во регионот. Зборувајќи синоќа пред претприемачите во германскиот град Билефелд, Вајдман додаде …

Повеќе »

Twitter стана и платежен систем

Корисниците на Twitter во Франција веќе можат да префрлуваат пари едни со други онлајн, само со испраќање на твитови. Новата функција е достапна за секого со банкарска сметка во Франција и профил на Twitter, соопшти Фајненшл тајмс. Партнерот на социјалното вмрежување на услугата е Groupe BPCE кој го зазема второто …

Повеќе »

Шведска може да е првата земја без физички пари

Нов извештај покажува дека четири од пет набавки во Шведска се вршат или со електронско плаќање, или со картичка. Според извештајот на The Local, Швеѓаните остваруваат 260 електронски плаќања на човек годишно. Така се избегнува потребата на луѓето во земјата да користат банкомати, за да ги повлечат своите средства и …

Повеќе »

Донација од Благој Ѓорев по повод Светскиот Ден за борба против гладта

По повод 16 октомври, светскиот ден за борба против гладта, прехранбената индустрија “БЛАГОЈ ЃОРЕВ” АД од Велес ќе донира производи од својот асортиман на Црвениот Крст на општина Велес, со цел да им се помогне на најсиромашните семејства, посебно од руралните области, кои се соочуваат со проблем од обезбедување на …

Повеќе »

Toyota останува најскапиот бренд во светот

Toyota останува најскапата марка на автомобили во светот. Тоа го покажува рејтингот, составен од компанијата Interbrand. Во него учествуваа 100 брaндови од целиот свет, а меѓу нив има 13 автомобилски производители. Јапонската компанија е на чело на оваа листа 11 година по ред. Таа е проценета на 42,392 милијарди американски …

Повеќе »

Ерменија се приклучува кон Евроазиската унија

Ерменија се приклучува кон Евроазиската економска унија, за да даде нов импулс на развојот на економијата. Тоа го изјави ерменскиот претседател Серж Саркисјан по разговорите со српскиот колега Томислав Николиќ, кој е во посета на Ерменија. „Со движењето на стоките, услугите, капиталот и работната сила, пристапот до енергоресурсите и усвојувањето …

Повеќе »

Deutsche Bank: Еболата влијае на економијата

Ширењето на вирусот Ебола во африканските земји влијае и на економијата, покажува новиот извештај на Deutsche Bank. Меѓу засегнатите сектори се ископувачите на злато, нафта, алуминиум, кобалт, бакар и какао. Околу 70% од какаото во светот се произведува во земјите од Западна Африка, наведуваат од банката. Ако кризата продолжи, експертите …

Повеќе »

14 заеднички карактеристики на милијардерите

Во светот има 12 милиони милионери и едвај 2 325 милијардери. Ова е еден ексклузивен клуб во кој членуваат луѓе како Ворен Бафет, Џек Ма и Опра Винфри. Студијата на Wealth-X за милијардери во светот открива некои нивни заеднички карактеристики, според Business Insider. Еве ги и нив:

Повеќе »