ФИНАНСИИ

Ова е најмладата жена милијардер во светот

Едни од најуспешните и иновативни луѓе во светот, не успеваат да го завршат високото образование. Бил Гејтс и Марк Зукерберг, на пример, го напуштаат Харвардскиот универзитет, пред да дипломираат. Двајцата го прекинуваат високото образование, за да го создадат Microsoft и Facebook, соодветно. Исто како нив Стив Џобс, кој веќе не …

Повеќе »

Стан од 19 метри квадратни во Лондон чини 162 000 долари!

Цените на недвижностите во Лондон ги надминаа сите граници. Често малите станови, типови гарсониера, во централниот дел се продаваат за астрономски суми. Еве и уште една понуда која направи впечаток во целиот свет. Стан со површина 19 квадратни метри се продава за 162 000 долари! Тој се наоѓа во јужен …

Повеќе »

FT: Во светот се формираше новата Г7

Во светот се оформи новата потенцијална “Голема седумка” (G7), која ги вклучува Бразил, Индија, Индонезија, Кина, Мексико, Русија и Турција. Заклучокот е направен врз основа на податоците од извештајот на Меѓународниот монетарен фонд. Според документот вкупниот показател на БДП (по показатели паритет на куповната моќ) на „новата седумка” изнесува 37,8 …

Повеќе »

IKEA станува осигурител

Шведската мебел компанија IKEA Group ќе стапне на осигурителниот пазар, со ставање голем број пробни производи во неколку продавници во следните неколку недели, информира WSJ. На 1 октомври IKEA почна да продава полиси за осигурување за деца и бремени под името Omifall1 во неколку избрани продавници на синџирот во Шведска.

Повеќе »

Цените на кафето со 32-месечен врв

Достигнаа највисоките вредности на кафето во последните 32 месеци, поради стравувањата дека сушата во Бразил може да ја влоши жетвата наредната година, пишува Bloomberg. Кафето од видот Арабика со испорака во декември затвори со раст од 6,9% до 2,208 долари (за околу 454 грама). Малку пред тоа, имаше достигнано 2,255, …

Повеќе »

Кина ги победи САД

Кинеската економија ја поминала онаа на САД по паритет на куповна моќ, соопшти „Фајненшл тајмс”. Во пролетта програмата за меѓународни споредби, претстави нова методологија за споредување на производот на економиите на различни земји. Уште тогаш се сметаше дека Кина е најголемата економија во светот, најмногу поради релативно ниската вредност на …

Повеќе »

Американец заменува куќа во Детроит за iPhone 6 Plus

Американски државјанин пуштил оглас дека ја заменува двокатната куќа во Детроит за iPhone 6 Plus. Огласот е објавен од локалната агенција за недвижности. Куќата, која располага со три спални, била прогласена за продажба уште во јуни оваа година по цена од 5.000 долари. Бидејќи не е најден купувач, во август …

Повеќе »

Триглав повторно со одличен кредитен рејтинг

Агенцијата за кредитен рејтинг, А.М. Бест, по редовната годишна ревизија, на 03.10.2014 година, на Заваровалница Триглав, повторно и додели бонитетна оцена за финансиска моќ “А-“ (одлично) и бонитетна оцена за кредитна способност како издавач “А-“ (одлично). Бонитетните оценки се одраз на солидната адекаватност на капиталот, прилагодена на ризиците, добрите деловни …

Повеќе »

Ја затвораат последната фабрика за цигари во Велика Британија

Во Велика Британија ќе биде затворена и последната фабрика за производство на цигари и тутун, откако сопственикот Japan Tobacco International (JTI) донесе одлука да го пренесе својот бизнис во Полска и Романија, објави The Financial Times. Се планира фабриката во округот Ходник да биде затворена во периодот од 2016 до …

Повеќе »