ФИНАНСИИ

Груевски: Нови 15,5 милиони евра од ЕИБ за 66 претпријатија

Во втората половина на јули се очекува да пристигнат првите 15,5 милиони евра од четвртата кредитна линија од Македонската банка за поддршка на рaзвојот кои ќе бидат распределени во 66 претпријатија; велат од владата на РМ. Ова го најави денеска премиерот Никола Груевски, нагласувајќи дека се работи за првата транша …

Повеќе »

Доларот падна во однос на еврото и јенот

Американскиот долар поевтине во однос на еврото и јенот во средата, откако протоколот од јунската седница на ФЕД задржи мирољубив тон и не обезбеди никакви изненадувања. Доларот падна на 1.3640 во однос на еврото, а пред тоа се менуваше за 1.3624. Во однос на јенот, американската валута падна под 101.60 …

Повеќе »

Германија воведува патарина за странци

Берлин во понеделникот претстави план за патарина за регистрирани возила во странство. Според предлогот, сите возачи на автомобили ќе плаќаат просечно по € 88 годишно, од 2016 година. За германските возачи, трошоците ќе бидат компензирани од даночни попусти, пишува The Wall Street Journal. Европската комисија во понеделникот изјави дека генерално …

Повеќе »

Франција сака да се одмазди на САД

Франција е бесна на Америка. Откако Вашингтон воведе рекордна парична казна на нејзината банка BNP Paribas и нејзините забрани да тргуваат со долари, Париз подготвува одговор – да ја нападне доминацијата на американската валута. Легендарниот француски претседател Шарл де Гол е познат по тоа што никако не сака долари и …

Повеќе »

Се продава италијанско село на Алпите

Живописно италијанско село во италијанските Алпи е прогласено за прoдажба на eBay. Стартната цена започнува од само 245 000 долари. Во целата понуда сепак има мал услов. Повеќето од куќите се напуштени и во очајна состојба, а поправката чинелa стотици илјади евра. Еден од условите за да се оствари продажбата …

Повеќе »

ПОСКАПУВАЊА: Во септември – живеачката ќе поскапи за 5% ?

Фирмите од прехранбената индустрија ги почнаа пресметките – по поскапување на електричната енергија, голем дел од компаниите ги почнаа пресметките за повисоки трошоци а некои бројат и загуби, велат од порталб. Дел од фирмите од мелнико пекарската индустрија најавија повисоки цени за лебот. Можни поскапувања пресметуваат и компаниите од млечната …

Повеќе »

Кои се најбогатите земји во светот?

Со БДП по глава на жител $ 111,162, Луксембург е најбогатата земја во светот според последните податоци на Светската банка за 2013. Веднаш по неа се рангираат Норвешка ($ 100,819) и Катар ($ 93,352). Изненадување во рангирањето е Макао – најголемиот казино центар во светот, кој ја надмина Швајцарија, коментира …

Повеќе »

Германија воведе минимална плата

Германскиот парламент го одобри воведувањето на минимална плата во земјата. Надоместокот ќе изнесува 8,5 евра на час, што е повисоко од платените во САД и Велика Британија, пишува “BBC“. Предлог-законот е дел од коалицискиот договор меѓу Христијанодемократската партија на Ангела Меркел и социјалдемократите. Досега Германија беше една од 4-е држави …

Повеќе »

Министерството за финансии исплати 93,5 милиони денари за пчеларите

Министерството за финансии исплати 93,5 милиони денари субвенции за презимено пчелно семејство на 2.632 пчелари. Финансиската поддршка за презимено пчелно семејство изнесува 600 денари по пчелно семејство. Исплатени се субвенции на земјоделци кои одгледуваат пчели низ цела територија на Република Македонија. Владата со редовна исплата на субвенциите за земјоделците останува …

Повеќе »