ФИНАНСИИ

Македонија е 36-та најдобра земја во светот за водење бизнис

Угледниот американски економски магазин “Форбс“ ја позиционираше земјава на 36-то место според можностите за водење бизнис, во конкуренција од 145 земји. Според нив, по осамостојувањето во 1991-та година, Македонија беше најмалку развиена од сите поранешни југословенски републики, а недостатокот од инфраструктура и грчкото ембарго го попречуваше економскиот раст на земјава …

Повеќе »

Овој човек денес заработи 180 милиони долари

Денешниот ден беше доста пријатен за Карл Ајкен. Познатиот инвеститор доста време ја убедуваше eBay да се оддели од компанијата PayPal и компанијата вчера изјави дека ќе го направи. Во 2015 година PayPal ќе се тргува како посебна компанија. Акционерите на eBay во моментов ќе имаат акции и во двете …

Повеќе »

56% од Европејците редовно користат мобилни апликации за шопинг

Повеќе од половина од Европејците со паметни телефони веќе имаат инсталирани апликации за шопинг, но само 56% од нив ги користат редовно. Ова го покажува студија за мислењето на потрошувачите во врска со начинот на кој се користат мобилните апликации за шопинг во моментов. 38% од европските сопственици на телефони …

Повеќе »

Шведска: 40% од одборите на компаниите мора да се составени од жени

Новата шведска влада може да воведе квоти со цел да го зголеми бројот на жените во одборите на компаниите. Мерката ќе биде воведена, ако бизнисот не преземе мерки во оваа насока во наредните две години. Ова стана јасно од изјавата на портпаролот на партијата на Зелените во земјата. Норвешка стана …

Повеќе »

Младите ги советуваат носителите на политиките за нивната економска иднина

Третата годишна регионална средба на Меѓународната организација за финансиска едукација на деца и млади за Европа и Централна Азија (ЕЦА) ќе ги собере на едно место носителите на политиките и давателите на финансиските услуги од регионот да разговараат за новите начини за одговорно и одржливо вклучување на децата и младите …

Повеќе »

Јавниот долг на Франција надмина € 2 трилиони долари

На крајот на вториот квартал од оваа година јавниот долг на Франција достигна 2,023 милијарди евра. Ова е прв случај да се надмине симболичната граница од 2 милијарди евра, соопштува Националниот институт за статистика и економски студии / Insee /. Ако се спореди со обемот на националниот доход, овој долг …

Повеќе »

Околу 50% од возрасните луѓе во светот не добиваат пензија

Секој втор возрасен човек во светот не добива никаква пензија. За многумина пак добиваат сума која е недоволна. Ова го покажуваат податоците од новиот извештај на Меѓународната организација за труд. Поради оваа причина мнозинството возрасни луѓе немаат никаков осигурен приход, ниту можност да се пензионираат и треба да продолжат да …

Повеќе »

Интернет гигантот Alibaba отворa сопствена банка

Кинескиот интернет Merchant Alibaba, кој пред десет дена направи импресивно деби на берзата во Њујорк, може да се здобие со сопствена банка. Тоа станува јасно од пораката на кинескиот банкарски надзор, според кој компанијата има добиено дозвола за отворање на приватна банка, соопштува Ројтерс.

Повеќе »

Европската комисија го обвинува Apple за даночно затајување

Apple ќе биде обвинета од страна на Европската комисија (ЕК) за неовластени даночни договори со ирската Влада за период од над две децении, соопшти Financial Times. Според информациите на весникот, ако обвиненијата бидат докажани, може да доведе до најголемата казна во историјата на компанијата од “неколку милијарди долари”. Прелиминарната истрага …

Повеќе »