ФИНАНСИИ

Се огласи Ахмети: Еве што му порача на Иванов

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека ќе претседателот, Ѓорге Иванов, ќе направи непромислен чекор доколку ги аболицира осудените за 27 април. Вели дека ако Иванов одлучи да ги аболицира, ќе има последици во државата, пишува порталот Центар.мк. -Тоа би било непромислен и неразмислен чекор, од страна на претседателот во …

Повеќе »

Започна исплатата на субвенциите за тутунот од реколтата 2018, денеска се исплатија над  27 милиони евра

Денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој исплати над 80 отсто од вкупно планираната сума за субвенции за тутунот од реколтата 2018-та. На сметките на 26.776 тутунопроизводители денеска се исплатија над 27 милиони евра. Во моментов уште една компанија откупувач на тутун нема доставено списоци до Платежната …

Повеќе »

Николовски: Во мај ќе се објави тендерот за изведувач за изградба на хидросистемот во Славишко поле, Ранковце ќе добие современ систем за наводнување

Министерот за земјоделство ,шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска заедно со градоначалникот на општина Ранковце, Ивица Тошевски, имааа средби со жителите и земјоделците од овој регион. На средбите се разговараше за актулените состојби во земјоделството, предлозите на земјоделците како и мерките кои што МЗШВ ги презема за развој на земјоделството. …

Повеќе »

СЕ УШТЕ ТРАЕ СУБВЕНЦИОНИРАЊЕТО ЗА НАБАВКА НА ПЕЧКИ НА ПЕЛЕТИ

Градот Скопје ги потсетува граѓаните дека може да ги искористат субвенциите за набавка на печки на пелети и да надоместат дел од трошоците направени при набавка на печката. На јавниот повик што Градот Скопје го објави на 31.01.2019 година, а ќе трае до 30 ноември 2019 година, досега се пријавиле …

Повеќе »

Се огласи и Димитров: Еве што напиша на Твитер по пожарот на Нотр Дам

„Колку е тажно да ја гледате катедралата Нотр Дам во пламен! Цела наша солидарност кон францускиот народ и сите католици. Храброст за пожарникарите кои се борат за да го спасат ова светско наследство“, напиша Димитров на Твитер. Quelle tristesse de voir la cathedrale Notre-Dame en flammes! Toute notre solidarité avec …

Повеќе »

Се огласи претседателот на Франција по пожарот на Нотр Дам: Еве што соопшти Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека патувал на местото на пожарот. На Твитер, тој напиша: “Многу сум тажен кога гледам дека овој дел од сите нас изгоре целосно”, објави Ројтерс. Тој додаде дека целата нација е вознемирена од случувањата, пренесе Франс прес. Notre-Dame de Paris en proie aux flammes. Émotion …

Повеќе »

Поскапуваат горивата

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 3,21%, информираат од Регулаторната комисија за енергетика Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 3,00 денари/литар, односно за 2,50 денари/литар, во однос на цените утврдени со Одлуката од 01.04.2019 …

Повеќе »

Нови цени на горивата во Македонија

На редоцна седница Регулаторната комисија денес треба да ги соопшти новите цени на бензините. Пред две недели цените на горивата се зголемија, така што малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми за 2,5 денари и изнесува 68,5 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 поскапе за три денари и ќе …

Повеќе »

Еве во кој затвор лежи Џулијан Асанж (Фото)

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж е уапсен и лежи во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, јави АФП, повикувајќи се на британски судски извори. Белмарш е строго чуван затвор со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви, што предизвикале голем медиумски интерес. Меѓу нив беше Роналд Бигс, …

Повеќе »