ФИНАНСИИ

Општина Кисела Вода денеска додели нови 31 ваучер за новороденчиња, од кои 18 за момчиња и 13 за девојчиња

Ваучерите на младите родители им ги подели шефот на кабинетот на градоначалникот, Горан Петковски. Локалната самоуправа, помошта во висина од 6000 денари на семејствата кои имаат принова и се со адреса на живеење на нејзината територија им ја доделува со цел да им излезе во пресрет за првичните потреби. За …

Повеќе »

Коментаторите кои ги пренесуваа мечевите на Вардар: дајте една гарсониера во Охрид!

Двајцата коментатори Стеван Стевановиќ и Сретен Рашковиќ на Арена, кои ги пренесуваа мечевите на Вардар во Лигата на шампионите, во еден разговор за „Мондо“ изјавија: „Не добивме ајвар но добивме љубов за цел живот, кога веќе нудите, дајте една гарсониера во Охрид“!

Повеќе »

Ги поткупиле солено: По колку пари „си лапнале“ од ИПА фондовите Јахија и раководителката ?!

Државниот секертар во МИОА, Јахи Јахија и поранешната раководителка на секоторот за ИПА фондови се осомничени за примање поткуп. Предметот го отвориле Евопската служба за спречување измама ОЛАФ, Европравда и Јавното обвинителство на Милано, Италија. Италијанска фирма од јуни 2014 до август 2015 година во три наврати на осомничените им …

Повеќе »

Николовски – Со организирано земјоделско производство и создавање на цврсти договори помеѓу земјоделците и откупувачите, до сигурен откуп на земјоделските производи

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска присуствуваше на земјоделскиот форум во организација на Националната федерација на фармери, насловен како „Организирано производство сигурен пласман“. На форумот присуствуваа земјоделци, претставници од преработувачката индустрија, професори од Факултетот за земјоделски науки и храна претставници од амбасадата на  Кралството Шведска и Регионалниот …

Повеќе »

Регулаторна ги објави новите цени на горивата

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 4,18%. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 3,00 ден/лит, во однос на цените утврдени со Одлуката од 03.06.2019 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува …

Повеќе »

Именуван функционер и поранешен раководител на одделение во Министерство за информатичко општество и администрација се гонат за примање поткуп

Во текот на денешниот ден, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на Министерството за внатрешни работи по наредба на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во координација со италијанското обвинителство од Милано, а со поддршка на ЕУРОПРАВДА, спроведува координирана полициска …

Повеќе »

Избркано од работа лицето од ЈП „Комунална хигиена кое отпадот го исфрлил во Вардар

По повод видео-материјалот објавен на неколку портали и на социјалните мрежи, каде што е прикажан вработен во ЈП „Комунална хигиена”-Скопје како собраниот отпад го исфрла во реката Вардар, раководството на Претпријатието ја информираше јавноста дека беа преземени сите мерки за расчистување на овој случај. „Работникот ангажиран во Одделението за одржување …

Повеќе »

34 Основни и средни училишта наградени на „Предизвик за млади истражувачи 2″ на ФИТР

Триесет и четири проекти на основни и средни училишта се наградени на „Предизвик за млади истражувачи 2″ на Фондот за иновации и технолошки развој во соработка со Министерството за образование и наука. На финалниот настан кој вчера се оддржа во градскиот парк во Скопје директорот на ФИТР, Јован Деспотовски порача: …

Повеќе »

Администрацијата на Општина Кисела Вода неработниот 7 мај го одработи со голема еколошка акција (Фото)

Согласно Владината одлука за одработување на 7 мај поради посетата на Папата Франциск на нашата држава, денеска администрацијата на Општина Кисела Вода спроведе голема еколошка акција на територијата на локалната самоуправа. Во сите месни и урбани заедници се чистеа парковите, тревните површини, тротоарите и омилените игралишта на најмладите. Покрај ова, …

Повеќе »