ФИНАНСИИ

СДСМ: „Викенд без ДДВ” тројно го зголеми прометот на македонски производи, повеќе пари се враќаат кај граѓаните

Мерката Викенд без ДДВ, која се реализира од 10 до 12 октомври претставува голем поттик за домашното производство и истовремено ги враќа парите кај граѓаните, обезбедува заштеда за потрошувачите, во форма на поврат на целиот данок на додадена вредност за купените домашни производи и ИТ опрема. Само на првиот ден …

Повеќе »

СДСМ: Со ребалансот на буџетот обезбедени 470 милиони евра за финансирање на четвртиот пакет антикризни мерки, грижата за сите продолжува

Владата предводена од СДСМ со ребалансот на буџетот, кој е влезен во собраниска процедура, на одговорен и рационален начин обезбедува сериозни средства за реализација на четвртиот пакет антикризни мерки за поддршка на економијата и граѓаните погодени од коронакризата. Реализацијата на мерките од четвртиот  пакет ќе придонесе за подобрување на вкупниот …

Повеќе »

Бесими: По усвојување на ребалансот ќе почне спроведувањето на мерките од четвртиот пакет

Четвртиот пакет на мерки ќе го амортизира ударот од КОВИД-кризата. Мерките кои имаат буџетски импликации, како финансиската поддршка за исплата на плати, ќе почнат да се спроведуваат со усвојувањето на ребалансот на буџетот, со кој се обезбедуваат средства за нив, изјави министерот за финансии Фатмир Бесими. – Мерките се наменети …

Повеќе »

Еве што да направите за да го вратите целиот износ од платениот ДДВ

Корисниците на апликацијата МојДДВ, за фискалните сметки издадени денеска, утре и задутре, за вкупниот промет до 30.000 денари по лице, остварен од македонски производи и услуги, како и компјутерска опрема, со нивното скенирање ќе може да го вратат целосниот износ на пресметаниот ДДВ за тие производи во фискалните сметки, соопштија …

Повеќе »

Богатите уште побогати благодарение на пандемијата, а сиромашните уште посиромашни

Пандемијата на коронавирусот ги направи супер-богатите луѓе ширум светот уште побогати, покажува студијата на консултантската фирма PwC и главната швајцарска банка УБС. Според податоците објавени во средата, за време на пандемијата на коронавирусите, вкупното богатство на светските милијардери се искачи на 10,2 милијарди долари. УБС наведува дека нивното богатство се …

Повеќе »

Еве што ќе може да купите за време на Викендот без ДДВ !

Во најавениот Викенд без ДДВ кој ќе се спроведе од денес 10, 11 и 12 октомври, граѓаните ќе може да купат домашни производи и услуги до најмногу 30.000 денари, како и комјутери и ИТ опрема. Ова го најави премиерот Зоран Заев на прес-конференција во вторникот презентирајќи ја оваа како 31. …

Повеќе »

Олаф Шолц: Повеќе од 130 земји во светот се согласија со планот за воведување глобални правила за оданочување на правните лица

Повеќе од 130 земји во светот се согласија со планот за воведување глобални правила за оданочување на правните лица, за кои следната недела ќе разговараат министрите за финансии на Г-20, изјави денеска германскиот министер за финансии Олаф Шолц. „Со заедничкиот договор за нацрт-реформата на глобалните регулативи за данок на добивка, …

Повеќе »

УЈП ја прилагоди апликацијата за Викенд без ДДВ, сметките ќе се скенираат три дена, данокот ќе се врати до крајот на октомври

Управата за јавни приходи е подготвена за спроведување на мерката Викенд без ДДВ. Апликацијата МојДДВ  преку која граѓаните за купените домашни производи и услуги и за компјутерската опрема треба да ги скенираат сметките е приспособена. Граѓаните од утре до 12 октомври имаат можност да купат од широката лепеза домашни производи …

Повеќе »

Народната банка започнува со редовно објавување нови подетални податоци за вложувањата на резидентите во странски хартии од вредност

  Проширен сетот расположливи статистички податоци за портфолио-инвестициите Народната банка постојано работи на подобрување и проширување на статистичките податоци и нивно усогласување со меѓународните статистички стандарди. За таа цел, од октомври 2020 година започнува и со редовно објавување нови подетални прегледи со податоци за состојбата на вложувањата на резидентите во …

Повеќе »