ФИНАНСИИ

Акциите на Apple паднаа под 100 $

Акциите на американскиот технолошки гигант Apple паднаа помалку од 100 долари за акција. Експертите имаат различни ставови. Аналитичарите од Вол стрит предвидуваат вредноста на акциите на Apple да се движи помеѓу 65 и 200 долари за акција, пренесе СNN. Просечната прогноза е акциите на Apple да стигнат до 142 долари во следните …

Повеќе »

Колку пари ќе и донесат на јапонската економија летните олимписки игри 2020

Летните олимписки игри кои ќе се одржат во 2020 година во Токио, на економијата на земјата ќе и донесат дополнително до 30 трилиони долари ($ 249 милијарди.) во наредните пет години. Ова го покажуваат проценките на Јапонската национална банка. Според оценката на ЈЦБ, инвестициите во изградбата на инфраструктурните објекти и …

Повеќе »

Досега се откупени околу 8,5 милиони килограми тутун

Откупот на тутун тече одлично. Според информациите од терен постигната е реална цена околу 187 денари плус 60 денари субвенција по откупен килограм, истакна денеска премиерот Никола Груевски. По посетата на охридскиот регион одговарајќи на новинарски прашања тој информира дека досега се откупени околу 8,5 милиони килограми тутун. – Откупот …

Повеќе »

Колку пари кинезите инвестирале на Балканот, а колку во Македонија

Над 26 милијарди долари инвестирала Кина во земјите од Балканскиот Полуостров во периодот меѓу 2005 и 2015 година. Помали се кинеските инвестиции само во Хрватска – 130 милиони долари во изминатата деценија, покажуваат податоците на Американскиот претприемачки институт. Кај нас во Македонија тие износи се поголеми и изнесуваат 400 милиони …

Повеќе »

Романија го намали ДДВ-то на 20%

Од почетокот на годината во Романија се намали данокот на додадена вредност (ДДВ) за четири процентни поени – од 24 на 20%. Според романските медиуми намалениот данок ќе доведе до пониски цени на горивата и електричната енергија. Намалената стапка на ДДВ од 9% е за храната, безалкохолните пијалоци и лекови, која стапи во …

Повеќе »

Групацијата Евроинс осигурување го зголеми капиталот со над 80 милиони евра

Евроинс осигурување ги реализираше успешно плановите за зголемување на капиталот. Во согласност со одлуката на Генералното собрание на акционерите на 19 ноември за зголемување на капиталот со 100 милиони евра, на 29 декември мнозинскиот сопственик на компанијата – “Еврохолд Бугарија”, го запиша својот дел од зголемувањето, што е еквивалентно на …

Повеќе »

Русија и наметна на Турција уште санкции

Премиерот на Русија Дмитриј Медведев потпиша декрет за наметнување на дополнителни рестриктивни мерки против Турција, кои ќе влезат во сила од 1 јануари 2016 година, соошти Ројтерс. “Со потпишувањето на указот ние ја одобруваме листата со одреден вид на услуги кои се понудени од страна на организациите на руската територија …

Повеќе »

Само за еден месец автомобилите во Грција се намалија за 100 000. Еве зошто

Помеѓу 120 и 1320 евра данок плаќаат Грците за своите автомобили. Се повисоките давачки и постојано ниските плати тераат многу од луѓето во Грција да се откажат од својот автомобил. Само во последните три недели 70 000 автомобили биле отпишани од регистрите на локалната сообраќајна полиција, објави списанието Spiegel. Причината …

Повеќе »

Највисокоплатениот европски банкар добива 1567% бонус на платата

Лондонското Сити е нешто како британската верзија на Холивуд. Многу луѓе слегуваат од автобусот, за да најдат среќа, но само некои успеваат. На врвот на пирамидата се наоѓа еден банкар во Европа. Со седиште во Велика Британија, финансиерот успеал да добие колосални 18,4 милиони евра во 2013 година, според најновите …

Повеќе »