ФИНАНСИИ

Инфлацијата во Европа продолжува да се намалува во мај

Инфлацијата во еврозоната во мај е 0,5%. За споредба во април била 0.7%. Во ЕУ инфлацијата била 0.6% во мај, а во април забележа ниво од 0,8%. Ова го покажуваат податоците на европската статистичка служба Евростат. Дефлација во текот на месецот се пресмета во Грција (-2.1%), Бугарија (-1.8%), Португалија (-0.3%) …

Повеќе »

Грција ги фиксираше цените на плажите

Грција воведе фиксни цени на храната и пијалоците, кои ќе се продаваат по плажите. Се очекува мерката да ги направи производите како минералната вода, сендвичите и кафето, поефтини за околу 30%. Мерката е во одговор на зачестени поплаки од туристите дека трговците долж крајбрежјето ставаат неоправдано високи цени на понудените …

Повеќе »

Лондон е најскапата туристичка дестинација во светот

Лондон е најскапата туристичка дестинација во светот, покажува истражувањето на TripAdvisor. Вечера за двајца со вино и коктели, две кратки патувања со такси и ноќевање во хотел со четири ѕвездички во британската престолнина чинат 561 долари, пишува Daily Mail. Париз се рангираше на второто место во рангирањето на TripAdvisor, каде …

Повеќе »

Њујоршката Метрополитен опера е пред банкрот

Најпознатата опера во САД – Метрополитен во Њујорк, е загрозена од банкрот. Решението на проблемот е да се започнат итни намалувања на трошоците, објасни генералниот менаџер Питер Гелб. „Ако не се движи кон разумен режим на штедење, по две години ни очекува банкрот”, изјави Гелб. До денес 48% од тековните …

Повеќе »

Истраги за оданочувањето на Starbucks, Apple, Amazon и Fiat

Европската унија (ЕУ) започнува истрага на оданочување кон компаниите Starbucks, Apple, Amazon и Fiat во три земји-членки (Ирска, Луксембург и Холандија), информира агенција France Press (AFP). Минатогодишното истрага од Сенатот на САД покажа дека Даблин обезбедувал за Apple параметри во „посебен даночен режим”. Аналогичнниот повластен режим бил предвиден за компаниите …

Повеќе »

Цената на златото оди нагоре

Златото се насочи кон својата највисока вредност за последните 2 недели откако цените достигнаа 4-месечно дно, пренесе “Блумберг”. Благородниот метал за непосредна испорака се искачи со 0,2% до 1 262,69 долари за унца. Вчера златото достигна 1 263,66 долари – највисока цена од 28 мај наваму.

Повеќе »

Google го купува Skybox за половина милијарда долари

Американскиот гигант Google ја купува сателитската компанија Skybox Imaging, потврдува весникот Business Insider, според информациите на некои медиуми од пред две недели. Технолошкиот гигант е подготвен да плати 500 милиони долари за овој сервис за сателитски слики, иако цената сеуште е “предмет на преговарање”. Агенцијата Bloomberg неодамна предвиде дека вредноста …

Повеќе »

Светското богатство расте се повеќе

Луѓето во светот стануваат побогати, а светското богатство достигна 152 трилиони долари минатата година. Ова се наведува во извештајот на Boston Consulting Group. Во исто време се забележува тренд на поместување на паричните текови од Западна Европа кон Азија. Благосостојбата на домаќинствата во регионот, со исклучок на Јапонија, се зголемилa …

Повеќе »

Компјутерскиот криминал ја чини $ 400 милијарди глобалната економија

Компјутерскиот криминал ја чини глобалната економија повеќе од 400 милијарди долари годишно, и оваа бројка постојано ќе се зголемува. Ова го покажува новиот извештај на Center for Strategic and International Studies, пренесува CNBC. Најмногу средства од овој вид криминална активност изгубиле Северна Америка, Европа и Азија, а најмалку Африка. Поголемиот …

Повеќе »