ФИНАНСИИ

Промотивна есенска понуда на Стопанска банка АД – Скопје за станбен кредит

Постојат безброј причини зошто најголем дел од луѓето во Македонија го одбираат станбениот кредит на Стопанска банка. Имено, Стопанска банка како лидер на пазарот за станбени кредити, како и следејќи ги насоките на пазарот и барањата на клиентите, започна нова есенска понуда за сите поднесени или одобрени барања за станбен …

Повеќе »

Италијанскиот одговор на кризата

Овие денови италијанскиот премиер Рензо со самодоверба напиша на Твитер дека Италија очекува од Европа милијарди инвестиции, ветени од претседателот на ЕК, Јункер. Доаѓа ли навистина крајот на “големото штедење”? Во 2011 година, во екот на финансиската криза, италијанскиот скулптор Маурицио Кателан на плоштадот пред берзата во Милано постави инсталација, …

Повеќе »

Оваа година од Русија можe да протечат 110 милијарди долари

Од Русија оваа година може да протече капитал во износ од 110 милијарди долари. Тоа го предвидува поранешниот министер за финансии на Русија и шеф на Комитетот за граѓанска иницијатива Алексеј Кудрин на конференцијата во Американската стопанска комора. „Пред извесно време претпоставував дека сумата ќе достигне 150 милијарди долари, но …

Повеќе »

Дебито на Alibaba е повеќе успешно отколку што се очекуваше

Дебито на кинескиот интернет гигант Alibaba може да се покаже како успешно, отколку што се очекуваше. Поради големиот број барања компанијата ја зголемила цената на една акција од 66 на 68 долари, соопштија од кинеското друштво. Менаџерите на компанијата и во моментов продолжуваат да го кружат светот, за да ја …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Аџилак – дали од идеологија порасна во бизнис?

“Во 2009 та година, на покана на невладина организација заминав на аџилак во Саудиска Арабија. Организаторот ги покри сите трошоци. Патувавме со авион, бевме сместени во хотел со пет звезди. Дополнително имавме можност, односно ни беше обезбеден превоз во Мека и Медина. Целото патување до таму и престорој беа беспрекорно …

Повеќе »

Грција излегува од кризата! Нема да сака нов заем

На Грција не и треба нов заем и нема да сака нов план за спас од доверителите на (Европската унија) ЕУ и (Меѓународниот монетарен фонд) ММФ. Тоа го изјави грчкиот премиер Андонис Самарас. За весникот “Прото тема”, тој додаде: „Вториот кредит ќе истече на крајот на декември и од почетокот …

Повеќе »

Премиерот Груевски на бизнис форум во Ескишехир

Владината делегација предводена од премиерот Никола Груевски, која од вчера е во неколкудневна посета на Република Турција, денеска ќе учествува на бизнис форум што ќе се одржи во градот Ескишехир, соопштија од владата на РМ. На бизнис форумот ќе бидат презентирани поволностите што им се нудат на странските инвеститори за …

Повеќе »

Над 1.000 филијали на банки се затворија во Грција

Речиси секоја трета филијала на банка во Грција е повлечена од почетокот на економската криза во 2008 година. Од почетокот на кризата четирите најголеми банки затвориле 990 филијали низ целата земја, пишува весникот “Катимерини”. Според изданието на крајот на јуни, Народната банка на Грција „Пиреја”, „Алфа банк” и „Еуробанк” имале …

Повеќе »

Меркел e горда со буџетот на Германија

Канцеларката Ангела Меркел се гордее со силниот буџет на Германија. Таа уште еднаш ги повика и останатите европски земји да ги почитуваат општите фискални правила. Меркел пред пратениците во Бундестагот рече дека Германија може да биде “горда” на балансирањето на федералниот буџет за 2015 година за прв пат во последните …

Повеќе »