ФИНАНСИИ

Toyota останува најскапиот бренд во светот

Toyota останува најскапата марка на автомобили во светот. Тоа го покажува рејтингот, составен од компанијата Interbrand. Во него учествуваа 100 брaндови од целиот свет, а меѓу нив има 13 автомобилски производители. Јапонската компанија е на чело на оваа листа 11 година по ред. Таа е проценета на 42,392 милијарди американски …

Повеќе »

Ерменија се приклучува кон Евроазиската унија

Ерменија се приклучува кон Евроазиската економска унија, за да даде нов импулс на развојот на економијата. Тоа го изјави ерменскиот претседател Серж Саркисјан по разговорите со српскиот колега Томислав Николиќ, кој е во посета на Ерменија. „Со движењето на стоките, услугите, капиталот и работната сила, пристапот до енергоресурсите и усвојувањето …

Повеќе »

Deutsche Bank: Еболата влијае на економијата

Ширењето на вирусот Ебола во африканските земји влијае и на економијата, покажува новиот извештај на Deutsche Bank. Меѓу засегнатите сектори се ископувачите на злато, нафта, алуминиум, кобалт, бакар и какао. Околу 70% од какаото во светот се произведува во земјите од Западна Африка, наведуваат од банката. Ако кризата продолжи, експертите …

Повеќе »

14 заеднички карактеристики на милијардерите

Во светот има 12 милиони милионери и едвај 2 325 милијардери. Ова е еден ексклузивен клуб во кој членуваат луѓе како Ворен Бафет, Џек Ма и Опра Винфри. Студијата на Wealth-X за милијардери во светот открива некои нивни заеднички карактеристики, според Business Insider. Еве ги и нив:

Повеќе »

Ова е најмладата жена милијардер во светот

Едни од најуспешните и иновативни луѓе во светот, не успеваат да го завршат високото образование. Бил Гејтс и Марк Зукерберг, на пример, го напуштаат Харвардскиот универзитет, пред да дипломираат. Двајцата го прекинуваат високото образование, за да го создадат Microsoft и Facebook, соодветно. Исто како нив Стив Џобс, кој веќе не …

Повеќе »

Стан од 19 метри квадратни во Лондон чини 162 000 долари!

Цените на недвижностите во Лондон ги надминаа сите граници. Често малите станови, типови гарсониера, во централниот дел се продаваат за астрономски суми. Еве и уште една понуда која направи впечаток во целиот свет. Стан со површина 19 квадратни метри се продава за 162 000 долари! Тој се наоѓа во јужен …

Повеќе »

FT: Во светот се формираше новата Г7

Во светот се оформи новата потенцијална “Голема седумка” (G7), која ги вклучува Бразил, Индија, Индонезија, Кина, Мексико, Русија и Турција. Заклучокот е направен врз основа на податоците од извештајот на Меѓународниот монетарен фонд. Според документот вкупниот показател на БДП (по показатели паритет на куповната моќ) на „новата седумка” изнесува 37,8 …

Повеќе »

IKEA станува осигурител

Шведската мебел компанија IKEA Group ќе стапне на осигурителниот пазар, со ставање голем број пробни производи во неколку продавници во следните неколку недели, информира WSJ. На 1 октомври IKEA почна да продава полиси за осигурување за деца и бремени под името Omifall1 во неколку избрани продавници на синџирот во Шведска.

Повеќе »

Цените на кафето со 32-месечен врв

Достигнаа највисоките вредности на кафето во последните 32 месеци, поради стравувањата дека сушата во Бразил може да ја влоши жетвата наредната година, пишува Bloomberg. Кафето од видот Арабика со испорака во декември затвори со раст од 6,9% до 2,208 долари (за околу 454 грама). Малку пред тоа, имаше достигнано 2,255, …

Повеќе »