ФИНАНСИИ

„Русија веќе не е стратешки партнер на Европа”

Русија веќе не е стратешки партнер на Европа. Тоа го изјави министерот за надворешни работи на Италија Федерико Могерини, кој во саботата беше избран да ја предводи европската дипломатија. „На основа на оваа идеја се гради нашето партнерство со Москва, но денес по волјата на Путин ова партнерство не постои. …

Повеќе »

Каков промет се оствари денес на берзата во Македонија

На 01.09.2014 година на Македонската берза е остварен промет од редовното тргување од 8.566.139,78 денари (139.293,39 евра) од кои 8.555.139,78 денари се остварени на Официјалниот пазар, додека на Редовниот пазар се истргувани хартии од вредност во вредност од 11.000,00 денари. Официјалниот пазар учествува со 99,87% во остварениот промет, додека Редовниот …

Повеќе »

ММФ одобри нов заем од 1,4 милијарди долари за Украина

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска одобри 1,4 милијарди долари за Украина поради обновени тензии со Русија, соопшти агенцијата “Франс прес”. Ова е втората транша од дополнителната програма на ММФ, која има за цел да ја стабилизира економијата и валутата на Украина. На крајот на април, меѓународната заедница се согласи да …

Повеќе »

Триглав осигурување – Скопје оствари значајни резултати во првата половина од годинава

Триглав Осигурување – Скопје во првата половина од годинава оствари раст на бруто полисирана премија од 12,4 проценти. – Значајниот пораст во бруто полисираната премија од повеќе од 12 проценти во најголема мера се должи на фокусот на компанијата кон развој на сопствената продажна мрежа, вели Сања Танчевска, извршен директор …

Повеќе »

Ситуацијата во Франција оди на полошо, невработеноста е рекордна

Економската ситуација во Франција станува лоша, а според последните податоци невработеноста таму достигна рекордно високо ниво. Според податоците на француското Министерство за труд, невработените во земјата се 3,424 милиони луѓе, a зголемувањето во однос на претходниот месец е во износ од 26 000 лица. “Ова зголемување на невработеноста ќе се …

Повеќе »

KIA прави фабрика во Мексико за $ 2,5 милијарди

Јужнокорејската KIA Motors започна изградба на фабрика во Мексико за 2,5 милијарди долари. Директната инвестиција на KIA ќе сочинува над 1 милијарда долари, а уште 1,5 милијарди долари ќе бидат генерирани преку снабдувачите за новата фабрика, соопшти претседателот на Мексико Енрике Пена Нието. Фабриката во државата Нуево Леон, која треба …

Повеќе »

Реал Мадрид е рекордер по приходи од лигата на Шампиони

Реал Мадрид го доби најголемиот дел од наградниот фонд на ЛШ за изминатата сезона 2013/2014. Германската новинска агенција ДПА објави дека европските клупски шампиони добиле 57,414 милиони евра за учеството во минатогодишното издание на турнирот. Покрај Реал Мадрид, само два други клубови добиле над 50 милиони евра од УЕФА за …

Повеќе »

Кои се најбогатите Македонци?

Петмина Македонци се најдоа на последната листа на „Форбс“ за најбогатите луѓе во регионот. „Утрински весник“ ексклузивно дознава дека на листата која денеска ја објавува магазинот, сопственикот на „Макстил“, „Бетон“, „Факом“ и на повеќе други фирми, Минчо Јорданов, е најимотниот бизнисмен во земјата. Зад него на листата се Штерјо Наков, …

Повеќе »

Европа да се раздели со еврото, ако сака да продолжи напред

Економскaтa елита на светот во лицето на носителите на нобеловите награди по економија се сомневаат во успехот на еврото за во иднина. Дури и нешто повеќе – некои од лауреатите гледаат токму во еврото како коренот на проблемите на европската економија и дека само неговото отстранување може да ги подобри …

Повеќе »