ФИНАНСИИ

Apple изгуби $ 34.5 милијарди пазарна капитализација за еден ден

Apple ја намали својата пазарна капитализација со $ 34.5 милијарди. Акциите на компанијата регистрираа најголем еднодневен пад од четири години. Тие се намалија за повеќе од 6% само во рамките на вчерашниот ден, соопшти агенцијата Reuters. Во моментов нивната цена за акција е $538.79, а тоа е далеку од претходната …

Повеќе »

Пешевски: Инвестициите во Македонија растат

Глас на Америка: Какви се очекувањата од промоцијата на еден ваков собир во Лос Анџелес? Пешевски: Очекувањата се да информираме што поголем круг на инвеститори за можностите на Македонија; да ја раскажеме приказната за Македонија, која трпи големи позитивни промени во последните 5-6 години; да го разбудиме нивниот интерес; да …

Повеќе »

ММФ е подготвен да се согласи за наметнување на капитални контроли

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е во процес на идеолошка промена на својата политика, пишува Financial Times. Во извештајот, наменет за внатрешна употреба, Фондот официјално се согласува со користењето на директна контрола над транс граничните приливи на капитал – преседан во историјата на организацијата. Иако ММФ предупредува дека сличен вид мерки …

Повеќе »

Над 200 фирми од САД покажале интерес да ја посетат Македонија

Голем број американски компании покажаа интерес за македонските инвестициски можности, а дел најавија и посета на Македонија за детали за нивни евентуални конкретни инвестиции во тек на втората економска презентација годинава на македонската економија во САД. Преку бизнис форуми и одделни разговори во изминатите денови во Детроит, Хјустон, Лос Анџелес …

Повеќе »

Грчките власти планираат нова „даночна бомба“

Грчкото Министерство за финансии предлага нова даночна реформа според која годишните доходи над 26 илјади евра ќе се оданочуваат со 45 проценти данок, јавуваат локалните медиуми. како што јавува дописникот на МИА од Атина, предлозите ќе бидат разгледани на средбата на претставници на трите партии што се во грчката коалициска …

Повеќе »

Акциите, златото и нафтата поевтинуваат

Nikkei паѓа со 0,28% до 9432 поени, а Hang Seng додава 0,28% до 21 832 поени. Јужнокорејскиот Kospi е надолу за 0,25% до 1935 поени, а австралискиот S & P / ASX 200 – со 0,62% до 4503 поени. Индексот на бизнис активноста за производствениот сектор во САД неочекувано се …

Повеќе »

Тајкунот кој вложи 150 милиони долари да го урне Обама!

Шелдон Аделсон е американски тајкун од Лас Вегас, кој сакаше да ја собори владата на Барак Обама, пренесува српски блиц. Шелдон Аделсон сакал по секоја цена да го урне Обама и се верува дека неговата инвестиција на кампањата била $ 150.000.000. Аделсон е жесток критичар на надворешната и внатрешната политика …

Повеќе »

Странските инвеститори ќе помагаат за промоција на Македонија

Намалувањето на странските инвестиции годинава не е резултат на структурни проблеми во државава, туку е резултат на глобалната економска криза, а нивото од минатата година, кога се остварија 463 милиони странски инвестиции, тешко може да се одржи, изјави првиот човек на Советот на странски инвеститори, Даниел Сас на денешната прес …

Повеќе »

Франција ја критикуваше позицијата на Лондон кај трговијата во евра

Лондонското Сити не треба да продолжува да биде главен финансиски центар на еврото, а еврозоната треба да може да контролира поголем дел од финансискиот бизнис во регионот, рече гувернерот на француската централна банка Кристијан Ноаје, пренесува “Ројтерс”. “Поголемиот дел од работата во евра треба да се врши во еврозоната. Тоа …

Повеќе »