ФИНАНСИИ

Кафето ќе поскапува во второто полугодие

Кафето е една од најлошите суровини на меѓународните стокови пазари. Според некои експерти, овој тренд ќе се промени во текот на втората половина на оваа година. Од почетокот на годината кафето од сортата “Арабика” е поевтина со над 20%, а цените достигнаа близу едногодишен минимум на ниво од 130 американски …

Повеќе »

Варуфакис ги исплаши Германците дека Грција нема да си ги отплати долговите

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис неговата земја ја опиша како најголем банкрот во светот и посочи дека сите европски лидери знаеле дека Атина никогаш нема да успее да ги врати своите долгови, кои предизвикаа реакција во денешните германски медиуми, објави агенцијата Ројтерс. Германската државна телевизија ARD емитуваше документарен филм …

Повеќе »

Америка ја повторува фаталната грешка, која доведе до глобалната финансиска криза

Американците небаре не ја научија лекцијата од финансиската криза, која започна во 2008 година. Тогаш клучот за економската стагнација се покажаа премногу кредити, кои се делеа на луѓето со недоволно можности да ги враќаат. До денес ситуацијата од пред 7 години повторно се повторува, но овој пат со нова нијанса. …

Повеќе »

Нафтата Brent се тргува под 60 долари за барел

На почетокот на денешната трговија, цената на нафтата од сорта Brent нафта падна за 13 центи до 59,60 долари за барел. Главната причина за тоа беа добрите податоци за вработеноста во САД. Американскиот репер WTI додаде кон својата вредност 4 центи до 49,65 долари за барел. Во петокот тој поевтини …

Повеќе »

Ова се најбогатите жени во светот

Во последните години бројот на најбогатите луѓе во светот се зголемува прогресивно. Кога станува збор за непристојно богати сепак, во листата на Forbs во топ 100 се вклучено само 12 жени. Овие жени се во топ 5: 5. Марија Франко Пишон (број 32 во светот) – 23.4 милијарди долари Таа е наследничка на Nutella. …

Повеќе »

Доларот поскапе, а златото падна за речиси 3%

Во петокот поскапе доларот, откако се појавија податоците за растот на вработеноста во САД. Тоа беше главната причина за рано зголемување на каматната стапка. Еврото падна под 1,09 за прв пат од септември 2003. Последен пат еврото се тргуваше за 1.0838 долари, и реализираше загуба за денот од 1,5%. Индексот на доларот …

Повеќе »

До крајот на оваа година ќе биде формирана Азиската унија

Преговорите за формирање унија за слободна трговија во Азија ќе заврши до крајот на годината, предвидува кинескиот министер Гао Хученпо за време на годишната средба на локалниот парламент, пренесува Reuters. Регионалното вкупно економско партнерство (RCEP) би требало да обедини 28% од глобалниот бруто домашен производ. Во неговиот состав ќе влезат …

Повеќе »

Грција започна да го отплаќа долгот кон ММФ

Грција ја исплати првата транша во износ од 310 милиони евра од заемите дадени од ММФ, пренесе Ројтерс. Новоизбраната влада на премиерот Алексис Ципрас треба да плати на ММФ вкупно околу 1,5 милијарди евра, во текот на следните две недели до крајот на месец март. Неговата влада соопшти дека ќе …

Повеќе »

Цените на угостителските услуги во февруари се повисоки за 0,2% од лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во февруари 2015 година, во споредба со јануари 2015 година, остана на исто ниво. Споредено по групи на услуги, намалување е забележано во групите Алкохолни пијалаци за 0.1% и Безалкохолни пијалаци за 0.1%. Индексот на цените на …

Повеќе »