ФИНАНСИИ

Грција избегна банкрот

Грција, Европската комисија, Европската централна банка и ММФ се согласија за програмата за реформи на Атина за продолжување на програмата за макрофинансовата помош, што ќе овозможи да се избегне опасноста од банкрот на нашиот јужен сосед, соопшти европски извор. “Постигнувањето е договор на Грција со институциите. Проектот за документот ќе …

Повеќе »

Доларот со најголем пад во последните 2 години

Доларот вчера поскапе до 1.1192, а потоа остана на добивка од 2% на 1.1166. Доларот се повлече и во однос на јенот до 123.96, оддалечувајќи се од 12-и пол годишниот врв на 125.07. Индексот на доларот, кој ја мери силата на доларот во однос кошница на шест главни валути, беше на …

Повеќе »

ЕП: Грција да ја напушти еврозоната

Грција мора да ја напушти еврозоната, доколку не ги исполни барањата на доверителите, рече заменик-претседателот на Европскиот парламент Александар Ламбсдорф. Владата во Атина на Алексис Ципрас на крајот мај 2015 година, изјави дека земјата не може да ја отплати последната транша на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во износ од 300 …

Повеќе »

“Турски поток” ќе создаде 20 000 работни места во Грција

Реализацијата на “Турски поток” ќе овозможи создавање на 20 000 работни места во Грција, што ќе биде од корист за економскиот развој не само на земјата туку и на целиот регион. Тоа го изјавил грчкиот министер за енергетика Панајотис Лафазанис во интервју за телевизијата “Русија 24”. Вредноста на грчкиот дел …

Повеќе »

И покрај тешките услови на стопанисување Транскоп АД Битола со позитивен финансиски резултат

Во 2014 год. Патнички сообраќај-Транскоп АД Битола своите активности ги извршуваше во отежнати услови врз кои што не можеше да влијае. И покрај тешките услови на стопанисување Патнички сообраќај Транскоп АД Битола и оваа година оствари позитивен финансиски резултат, благодарение пред се како резултат на  максималното залагање на поголем дел од …

Повеќе »

Колку милиони евра се вложени во Македонија за подобрување на железничкиот сообраќај

Владата во изминатиот период вложи околу 50 милиони евра во подобрување на железничкиот сообраќај во Македонија, што е добро за зголемување на конкурентноста на железницата, но и за удобноста при патувањето на патниците и отворање нови можности за компаниите со товарните вагони. Ова го порача премиерот Никола Груевски, одговарајќи на …

Повеќе »

Терминал за брза наплата – решение за шалтерските турканици при плаќањето сметки

Компанијата PayNet за првпат на македонскиот пазар понуди најсовремен, безбеден и иновативен систем за ефикасна наплата на сметки преку платежни терминали. Тие содржат единствено решение за сите потреби за плаќање на режиски сметки, како на пример, сметки за водовод и канализација, радиодифузна такса, за мобилна и фиксна телефонија, кабловска телевизија …

Повеќе »

Кои се просечните плати во Европа, а која во Македонија?

Македонија е на самото дно во Европа кога станува збор за просечната плата со износ од околу 354 евра. Највисока просечна плата имаат Швајцарците со 5.610 евра, а потоа следат Монако со 4.436, Луксембург со 3.149 евра. Французите земаат 2.180 евра, а во Германија се зема по 2.154 евра. Албанија …

Повеќе »

Amazon плати $ 16 милиони даноци за приходи од $ 11,9 милиони

Американскиот гигант за онлајн трговија Amazon плаќа даноци во Германија во износ од $ 16 милиони. Тоа се случува кај приходи од продажба на компанијата во земјата во износ од $ 11,9 милиони, пренесе агенцијата “Ројтерс”. Германија е втор по големина пазар на Amazon надвор од Северна Америка. До неодамна …

Повеќе »