ФИНАНСИИ

Групацијата Триглав со одлично работење ја зголеми финансиската стабилност

Групацијата Триглав во 2014 година работеше добро и го задржа високото ниво на финансиска стабилност. И покрај сѐ посложената деловна средина, групацијата Триглав ја зајакна својата водечка позиција на словенечкиот пазар на осигурување, притоа зголемувајќи го пазарниот удел за 0,3 процентни поени на 36,1%. Во извонредните околности на пазарите на …

Повеќе »

Кина најави помал раст за 2015 година и вети строга контрола за животната средина

Кинескиот премиер Ли Кечијанг најави помал предвиден економски раст (7%) во 2015 година, и вети построга контрола за животната средина, објави ББС. Тој во Пекинг ја отвори третата сесија на собранието на народните претставници, во кое учествуваат 2907 пратеници. Во салата во Палатата на народите на плоштадот Тјенанмен, Ли Кечијанг …

Повеќе »

Доларот го достигна највисокото ниво во последните 12 години

Единствената европска валута поевтини денес со близу еден процент, достигнувајќи 11-годишен минимум. Еврото се разменуваше за 1.108 долари, односно 1.118 во почетокот на денот. Пазарите беа управувани од наближувањето на квантитативни олеснувања на Европската централна банка. Во исто време доларот беше поддржан од силните резултати на државните државни хартии од …

Повеќе »

Руските банки преминаа на загуба

Триесетте најголеми руски банки за јануари оваа година имаат вкупна загуба од 66.4 милиони рубли, соопштува руската централна банка. За споредба во јануари минатата година банките биле на добивка од 70.8 милијарди рубљи. Во исто време активата на 30-те водечки банки се зголемила 1.4 пати на годишна основа до 63 трилиони …

Повеќе »

Од денес Украина ги има највисоките камати во светот

Од денес каматата на рефинансирање на централната банка на Украина се зголемува од 19,5% до 30%, соопштува Bloomberg. На овој начин земјата се соочува со највисока основна камата, меѓу сите пазари во светот. Според Народната банка на Украина, чекорот има за цел “да се стабилизира ситуацијата на паричните и кредитните пазари”. …

Повеќе »

Субаки: Еврозоната е неуспех

Заканата за финансиска нестабилност во рамките на Европската унија не е помината, и покрај договорот помеѓу Брисел и владата на Грција на чело со Алексис Ципрас, пишува директорот на економската програма во британскиот тинк-тенк Chatham House, Паола Субаки во списанието Фореин полиси. “Европската монетарна политика е основана врз нестабилна економија …

Повеќе »

Повторно поскапе нафтата

Нафтата продолжува да расте нагоре. Просечната цена на горивото на земјите извознички од ОПЕК се зголеми до 57 долари за барел. На азиските берзи американската лесна сурова нафта се доближи до 50 долари, а “брент” надмина 60 долари. Трговците очекуваат разврска во преговорите со штрајкувачите – американски работници на “Ројал …

Повеќе »

Еуростат: инфлацијата во еврозоната во февруари се очекува да биде – 0,3%

Еуростат ги објави податоците и за инфлацијата. Во еврозоната инфлацијата на годишно ниво се очекува во февруари 2015 година да биде -0,3% од -0,6% во јануари. Највисока инфлација по области, на годишна основа се очекува да има во услугите – 1,1% во споредба со 1,0% во јануари. Потоа е во …

Повеќе »

Еуростат: Преку 50% од младите Грци и Шпанци се невработени

Пад на невработеноста во еврозоната и Европската унија за јануари 2015 година, предвиде Еуростат. Во еврозоната невработеноста во јануари 2015 година е 11,2%, земајќи го предвид падот од 11,3% во декември 2014 година и од 11,8% во јануари 2014 година. Ова е најниско ниво во монетарната унија од април 2012 …

Повеќе »