ФИНАНСИИ

Германија ќе создава 170.000 нови работни места

Индустриското производство во Германија порасна во декември, иако е помалку од очекуваното. Ова го покажува официјалната статистика на Министерството за економија на земјата. Во последниот месец од минатата година, индустриското производство се зголемило за 0,1% на месечна основа. Тоа е значително пониско од просечната прогноза за раст од 0,4%. Сепак …

Повеќе »

Совети од Ворен Бафет: Како да се збогатите

Ворен Бафет е споменуван за еден од најголемите инвеститори на сите времиња. Повеќепати сме пишувале за тајните на успехот на генијот Бафет. Сега ќе ставиме акцент на тоа какви совети им дава тој на инвеститорите, за да станат успешни, и какви се неговите ставови за животот. За животот

Повеќе »

17-годишен заработил над 100 000 долари од видео игри

Кога човек е млад и чекори по патот на новата кариера не може да се очекува да заработува многу пари. Но, овде случајот сепак не е таков со 17-годишниот Лајмонас Милескa, или Loleris, како што многумина го знаат. Од околу пет години Милескa создава видео игри под платформата со име Roblox …

Повеќе »

Германија официјално ги одби сите варијанти за отпишување на долгот на Атина

Германија официјално потврди дека не постои опција за отпишување на долгот на Атина. Ова стана јасно по средбата на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле со неговиот грчки колега Јанис Варуфакис во Берлин. Германската влада е цврсто против алтернативата за одложување или откажување на некои од реформите, кај нашиот јужен …

Повеќе »

Донација на пакети за хигиена за поплавените региони од Стопанска банка АД – Скопје

Стопанска банка АД – Скопје како Банка со најдолга традиција на македонскиот пазар која е во тесна соработка со секое семејство во Македонија, се приклучи во акцијата на Црвениот Крст за помош на најзагрозеното население од поплавите што зафатија неколку региони низ Републиката. Банката ќе донира 320 пакети со средства за …

Повеќе »

Индија ја претрка Русија по бројот на милијардери

Бројот на милијардери во светот е зголемен со 222 во 2014 година, и тие веќе бројат рекордни 2 089 лица, покажува новиот извештај, пренесува CNBC. Тројцата најбогати во светот – Бил Гејтс, Карлос Слим и Ворен Бафет, веќе имаат 244 милијарди долари, или 52 милијарди долари повеќе од минатата година. …

Повеќе »

Светскиот долг достигна 199 трилиони долари

Светскиот долг е зголемен со 57 трилиони долари до 199 трилиони долари, од 2007 година до средината на 2014 година. Ова го пишува во истражувањето на McKinsey Global Insitute. Вкупниот долг, вклучувајќи ги домаќинствата, компаниите, владите и финансискиот сектор, достигнал 286% од светскиот бруто домашен производ (БДП), што претставува зголемување …

Повеќе »

Бил Гејтс донираше 31 милиони акции во Microsoft

Бил Гејтс во ноември донирал 31 милиони акции во Microsoft на The Bill & Melinda Gates Foundation Asset Trust, организација која управува со средствата на фондацијата на Гејтс и неговата сопруга Мелинда. Донацијата е вредна околу 1,5 милијарди долари и според Комисијата за хартии од вредност на САД се намалува …

Повеќе »

Цените на угостителските услуги, зголемен за 0.2% од лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во јануари 2015 година, во споредба со декември 2014 година, остана на исто ниво. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Алкохолни пијалаци за 0.1%. Индексот на цените на угостителските услуги во јануари 2015 …

Повеќе »