ФИНАНСИИ

Грција останува без пари

Грција може да остане без пари во март, предвидува американската агенција Блумберг. Според медиумот, новата влада во Атина на чело со Алексис Ципрас треба да се договори со меѓународните кредитори. До денес лимитот на краткорочните обврзници издадени од државата, е околу 15 милијарди eвра. Според извор на агенцијата кабинетот на …

Повеќе »

Република Македонија најмногу тргува со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Италија

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија во периодот јануари – декември 2014 година изнесува 4 933 845 илјади САД долари, а на увозот 7 276 729 илјади САД долари. Покриеноста на увозот со извоз е 67.8%. Трговскиот дефицит, во …

Повеќе »

Голема зделка го менува британскиот телекомуникациски пазар

Британскиот телекомуникациски гигант BT го купува локалниот мобилен оператор EE, во сопственост на германската Deutsche Telekom и француската Orange. Цената на договорот е 12,5 милијарди фунти или 16.74 милијарди евра, пишува германскиот Handelsblatt. “Договорот е многу повеќе од обединување на водечкиот оператор со водечките фиксни оператори во втората по големина …

Повеќе »

Цената на нафтата се намали за повеќе од 1 долар

Цената на нафтата падна за повеќе од 1 долар, и со тоа продолжи трендот на поевтинување од претходната сесија, соопштува “Ројтерс”. Светлата сурова нафта West Texas Intermediate (WTI) загуби 9% од својата вредност во четвртокот (5-ти февруари). WTI за испорака во март се тргуваше со 97 центи поевтино до 47,48 …

Повеќе »

Златото поскапе втор ден по ред

Златото поскапе втор ден по ред. За непосредна испорака тоа додаде 0,4% на својата вредност до 1 274,18 долари за унца и се тргуваше за 1 271,48 долари во Сингапур, информира “Блумберг”. Металот за испорака во април поскапе за 0,5 отсто до 1 270,90 долари за барел на берзата во …

Повеќе »

Саудиска Арабија и Русија имале тајни преговори за нафтата

Саудиска Арабија и Русија одржале тајни разговори во обид да се изврши притисок врз руското раководство, кое ќе ја прекине поддршката за сирискиот претседател Башар Асад во замена за можностите на саудиската страна да дејствува за покачување на цената на нафтата. Ова го открива New York Times, повикувајќи се на неименувани …

Повеќе »

Атина Оназис доби наследство од 800 милиони евра

Атина Оназис, единствената наследничка на грчкиот бродски магнат Аристотел Оназис, доби неверојатен подарок за 30-тиот роденден – мултимилионско наследство. Според грчките медиуми “златната наследничка” на 29 јануари добила 800 милиони евра – половина од нив во готово, а остатокот во форма на недвижен имот, акции и обврзници. Внуката на Аристотел …

Повеќе »

Профитот на Ford намален за цели 56 %

Чистата добивка на американскиот автомобилски гигант Ford се намалила до 52 милиони долари во четвртиот квартал, поради тешкотии во работењето на компанијата во Венецуела, пренесоа американските медиуми. Профитот на Ford изнесува 1 цент по акција во однос на цели 75 центи по акција за четвртиот квартал од претходната година. Без …

Повеќе »

Доаѓа ли крајот на турското економско чудо?

Во изминатата деценија турската економија се одвиваше со доста брзо темпо. Под раководство на Реџеп Таип Ердоган, Турција стана регионална сила. Во 2004 и 2005 турската економија порасна со 9,4% и 8,5%. И тоа ја постави кон најбрзорастечките економии во светот, велат од Deutsche Welle. Овој бум се должеше главно …

Повеќе »