ФИНАНСИИ

Групацијата Триглав ја зајакна позицијата во Словенија и ја задржа водечката позиција во ЈИ Европа

Една од најуспешните деловни години за Триглав Осигурување АД, Скопје Групацијата Триглав со своето добро работење во 2014 година уште повеќе го подигна нивото на финансиска стабилност, ја зајакна водечката позиција во Словенија и ја задржа цврстата позиција во југоисточна Европа. Показатели на успешното работење во основната дејност се добриот …

Повеќе »

Народната банка на Република Македонија издаде нови ковани пари за колекционерски цели

Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека се издадени и пуштени во оптек кованите пари за колекционерски цели „Овен” и „Бик” од серијата „Хороскопски знаци” („Службен весник на Република Македонија” бр. 14/15 и 30/15). Кованата пара „Овен“ ги има следниве карактеристики: – на аверсот е прикажана украсна композиција …

Повеќе »

Најбогатиот Романец влегува во затвор

Најбогатиот човек во Романија Јон Никулае беше осуден на 2,5 години затвор за нелегално финансирање на претседателската кампања во Романија во 2009 година. Поранешен висок функционер на владејачката Социјалдемократска партија и двајца други бизнисмени, беа осудени во истиот случај од Апелациониот суд во Букурешт, соопшти агенцијата Медиафакс. Јон Николае нема …

Повеќе »

Грција го крева ДДВ-то и почнува со приватизација

Грција на ЕК и обезбедила нова листа од реформи за следната транша финансиска помош, објави Financial Times. Реформите вклучуваат зголемување на ДДВ, борба против даночното затајување, приватизација на државниот имот, кои се очекува да донесат буџет на земјата во изност од речиси 6 милијарди евра. Една од главните цели на …

Повеќе »

Германија: Инфлацијата е 0,3%

Потрошувачките цени во Германија во март се зголемија само со 0,3 отсто во однос на истиот месец од 2014 година, објави денеска Федералната статистичка служба. Главен мотор беше поскапувањето на бензинот и енергијата за домаќинствата, посочувајќи ја прелиминарната оценка за мартовската инфлација. Во февруари инфлацијата беше 0,1 отсто, откако во јануари премина …

Повеќе »

Apple поевтини за 12 милијарди долари

Apple поевтини за $ 12 милијарди, последниот месец, но останува најскапата компанија во светот – пазарната капитализација изнесува $ 718 милијарди долари. Реновираниот дизајн и техничките подобрувања на Galaxy S6 и Galaxy S6 Edge предизвикаа доста позитивни оценки. Само за неколку дена Samsung регистрираше рекордни 20 милиони пред-нарачки за нови …

Повеќе »

Над 40 држави се изјасниле за учество за Азиската банка

Најмалку 44 држави изјавиле желба да се приклучат кон Азиската банка за инфраструктурни инвестиции (АБИИ) како земјите основачи, пренесоа светските агенции. Примарниот прием на барања за пристапување треба да заврши денеска, соопшти информативниот портал “Синот”. Кина веќе ги има добиено соодветните документи од повеќето учеснички во групата Г-20, како и од …

Повеќе »

Intel тргнува кон најголемото купување во историјата

Американскиот технолошки гигант Intel се соочува со најголемото купување во историјата. Според извор од компанијата Intel води преговори за стекнување на својот помал конкурент Altera, соопштува Ројтерс. Според првичните податоци бизнисот на Altera се проценува на 10 милијарди долари, што ќе биде поголем дури и од стекнувањето на антивирусната компанија …

Повеќе »

И Данска поднесе апликација за азиската Светска банка

Данска поднела апликација за пристапување кон Азиската банка предводена од Кина за инфраструктурни инвестиции, позната уште како “кинеската” Светска банка. Ова го соопшти кинескиот министер за финансии доцна во неделата, пренесе агенцијата Ројтерс. Според информациите од министерот, европската страна пројавила желба да стане еден од креаторите на новата финансиска институција. …

Повеќе »