ФИНАНСИИ

НБРМ: каматната стапка на аукциите на благајничките записи е задржана на 3,25%

Советот на Народната банка на Република Македонија денес ја одржа својата прва седница. На седницата, Советот на Народната банка го разгледа најновиот Квартален извештај, при што беше констатирано дека каматната стапка на аукциите на благајничките записи е задржана на 3,25%. Одлуката основната каматна стапка да не се промени беше заснована …

Повеќе »

Тркалезна маса во Струмица на тема „Создавање на бизнис средина за развој на претприемачи“

Утре (петок), со почеток во 11:00 часот, во хотел Сириус во Струмица, „Мрежата за поддршка на млади претприемачи“ (YESNetwork) ќе го организира вториот состанок со претставници од невладини и владини институции на тема „Создавање на бизнис средина за развој на претприемачи“ – вториот столб од Европската претприемачка стратегија 2020. Целта …

Повеќе »

Колку се просечните месечни нето-плати во РМ

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2014 година, во однос на ноември 2013 година, изнесува 102.5. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Стручни, научни и технички дејности (8.5%), …

Повеќе »

Дијамантите поевтинуваат

Оваа недела стана јасно дека цените паѓаат на необработените дијаманти. Информациите доаѓаат од две големи британски компании кои тврдат дека цените ќе продолжат да паѓаат надолу, соопштува CNN. Едната од нив – Petra Diamonds вели дека цените на необработените дијаманти се намалија за цели 9% во втората половина на 2014 …

Повеќе »

Европа со нови санкции кон Русија

Денес ќе се одржи итна средба на министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ, откако високиот претставник на прашањата за надворешни работи и безбедносна политика Фредерик Могерини пред неколку дена најави дека разгледувањето на ситуацијата во Украина e итна, пренесе Reuters. Интересна ќе биде грчката позиција, откако нивните односи …

Повеќе »

Народна банка пушти во оптек ковани пари за колекционерски цели

Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека се издадени и пуштени во оптек кованите пари за колекционерски цели „Водолија” и „Риби” од серијата „Хороскопски знаци” („Службен весник на Република Македонија” бр. 162/14, 169/14 и 181/14). Кованата пара „Водолија“ ги има следниве карактеристики: – на аверсот е прикажана украсна …

Повеќе »

Кинескиот јуан стана петтата најкористена валута

Кинескиот јуан излезе на петтото место во светот, како најчесто користена валута за меѓународни плаќања, надминмувајќи го канадскиот и австралискиот долар. Американскиот долар, еврото и британската фунта остануваат трите главни валути на меѓународниот пазар, покажуваат податоците на финансиската компанија “Свифт”. На четвртото место пак е јапонскиот јен. Пред две години, …

Повеќе »

Џорџ Сорос: Дајте итно на Украина $ 15 милијарди

Дајте итно на Украина 15 милијарди долари, упати повик Џорџ Сорос од страниците на весникот „Њујорк тајмс“. Американскиот милијардер заедно со францускиот публицист Бернар-Анри Леви напиша статија за изданието од Големото јаболко со наслов “Спасете ја нова Украина”. “Нова Украина се обидува да биде спротивност на старата, деморализирана и корумпирана …

Повеќе »

Шефот на Goldman Sachs ја гледа нафтата од $ 30

Претседателот на Goldman Sachs Гери Најт, најави дека многу веројатно е нафтата продолжи да поевтинува, достигнувајќи ја границата од 30 долари за барел. “Веројатно се наоѓаме пред намалувањето на долгорочен хоризонт”, изјави банкарот кој е и поранешен трговец на нафта, во интервју за CNBC. Тој го опиша бизнисот со суровини …

Повеќе »