ФИНАНСИИ

Профитот на HSBC со пад од 17% за 2014 година

Британската банка HSBC забележа пад од 17% на добивката за 2014 година до 12,2 милијарди фунти. Од финансиската институција велат дека минатата година за нив била “исполнета со предизвици”, соопштува “ББС”. Од HSBC како причини ги посочуваат лошите финансиски резултати, изречените казни во 2014 година, како и однесувањето на своите клиенти …

Повеќе »

Цената на нафтата продолжува да опаѓа

Цената на нафтата во денешната трговија го продолжи падот од минатата недела, по поскапувањето во текот на месецот. Европската сорта Brent за испорака во април се продаваше за 60,21 долари за барел на берзата во Лондон и со 1 отсто поевтино во Сингапур, јавува агенцијата Bloomberg. Во текот на трговијата …

Повеќе »

Еврото поскапе по договорот на Грција со еврозоната

Еврото поскапе во однос на доларот, откако министрите од еврозоната се согласија да го продолжат спасувачкиот план за Грција со нови четири месеци. Еврото поскапе до 1.1428, по што се повлече до 1.1384, каде беше пред почетокот на состанокот на европските министри. Благајникот на Европската унија, Германија, која е и …

Повеќе »

Новиот саудиски крал раздаде милијарди долари на својот народ

Новиот крал на Саудиска Арабија Салман Абдулазиз Ал Сауд раздаде милијарди на саудиските државјани по повод стапување на тронот, пишува Business Insider. Тој го наследи тронот изминатиот месец по смртта на кралот Абдула. Импресивниот износ кој надмина над 32 милијарди долари е распределен во форма на двомесечни стипендии за сите …

Повеќе »

Ципрас ја најави Грција за победник

Грчкиот премиер и лидер на Сириза, Алексис Ципрас објави дека земјата постигнала победа во преговорите со доверителите, откако финансирањето и беше продолжено за уште четири месеци, пишува Reuters. „Во петокот ние во минатото ја оставивме строгата буџетска политика, спасувачките планови и тројката. Ја освоивме битката, но не војната. Вистинските тешкотии …

Повеќе »

Дел од земјите членки се согласиле Грција да ја напушти Еврозоната

Дел од земјите-членки на Еврозоната се согласиле Грција да го напушти клубот на земјите кои ја користат заедничка валута и под услови, ако не биде постигнат договор, рече министер за финансии на Малта, Едуард Шиклуна, пренесе Интерфакс. Министерот побара да посредува во преговорите меѓу Атина и останатите членки на Еврозоната. …

Повеќе »

По поефтинувањето цената на нафтата повторно се качи

Цената на нафтата повторно тргна нагоре откако во претходните два дена забележа поевтинување. Аналитичарите велат дека до затворањето на берзите денес (20-ти февруари) вредноста на ресурсот повторно ќе се намали, пишува “Ројтерс”. Светлата сурова нафта West Texas Intermediate (WTI) за испорака во март додаде кон вредноста 41 центи до 51,57 …

Повеќе »

40 милијарди долари за Украина од ММФ

Во текот на следните неколку недели Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе го одобри доделувањето на новиот пакет помош за Украина. Ова го соопшти РИА “Новости”, повикувајќи се на официјалниот претставник на Фондот Џери Рајс. “Одборот на директори ќе ја одобри оваа одлука пред крајот на февруари или почетокот на март. …

Повеќе »

Франција забележа дефлација

Франција забележа негативна инфлација за јануари за прв пат од крајот на 2009 година, пренесе Франс прес. Индексот на потрошувачките цени опадна за 0,4 проценти во однос на истиот месец минатата година, објави францускиот статистички институт. На месечна основа, цените се намалија за 1 процент според прелиминарните податоци на Институтот, кој ја објаснува негативната инфлација …

Повеќе »