ФИНАНСИИ

Саудискиот фонд за развој подготвен за поддршка на инфраструктурни проекти во Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија г-дин Никола Груевски вчера (недела, 14 декември 2014 година) во рамките на посетата на Кралството Саудиска Арабија, во Ријад оствари средба со директорот на Саудискиот фонд за развој, г-дин Јусуф Бин Ибрахим Ал Басам. Саудискиот фонд за развој е финансиран и основан од страна …

Повеќе »

Ова е најскапиот стан во Њујорк вреден 130 милиони долари (Фото)

Веќе во септември стана јасно дека најскапиот стан во Њујорк ќе чини 130 милиони долари. Тој е на три ката и се наоѓа во зградата “520 Парк Авенија” (520 Park Avenue). Веќе е подготвен и сајтот на зградата и BuzzBuzzHome открива како ќе изгледа новото живеалиште за милијардери. Облакодерор ќе …

Повеќе »

Русија и Венецуела се соочуваат со катастрофа

На Њујоршката берза напорно се зборува дека најголемиот пад на цените на нафтата е на пат да ги разниша економиите на Русија и Венецуела кои се директно зависни од енергетските приходи. Причината за оваа криза се трошоците за обезбедување на петгодишните руски обврзници, кои ги зголемија вредностите до највисоки нивоа …

Повеќе »

За 30% пониски цени, Грција продава 20 грчки острови

Дваесет грчки острови се ставени на продажба од страна на државата, пренесува The Wall Street Journal. Грчките острови, малку на број, се нудат многу ретко за продажба. Сега сепак ситуацијата е променета поради зголемената побарувачка од страна на странските инвеститори, падот на цените и промените во грчката даночна легислатива. Сега секој, …

Повеќе »

Детроит се спаси од банкрот

Американскиот град Детроит се спаси од банкрот. Гувернерот на Мичиген, Рик Снајдер, се заблагодари на сите кои учествувале во изработката на планот за излез на автомобилската престолнина на САД од состојбата на банкрот. Доверителите се согласија да отпишат 7 милијарди долари од вкупниот долг на градот, кој надминува 18 милијарди …

Повеќе »

Погледнете кој е најбогатиот поранешен професионален спортист во светот

Состојбата на 75-годишниот Јон Цирјак, романски бизнисмен и поранешен професионален тенисер и хокеар, веќе се проценува на повеќе од 2 милијарди долари, со што тој според World Record Academy го поставува рекордот, за најбогат поранешен професионален спортист. Во својата кариера, тенисерот Цирјак има 294 победи и 22 титули на парови и …

Повеќе »

Се продава приватен остров за $ 29 милиони

Приватниот остров Лонг Ајленд, кој се наоѓа во американската сојузна држава Јужна Каролина, е ставен на продажба за сума од 20 милиони долари. Областа на островот е 18 квадратни километри и до него може да се стигне само со брод. Досега тој не е развиен. Лонг Ајленд е погоден за …

Повеќе »

еBay скратува 3.000 вработени

Најголемaтa интернет аукција во светот EBay може да скрати 10% од вработените, поточно околу 3.000 лица, пренесува MarketWatch, повикувајќи се на внатрешните извори. Отпуштањата се дел од планот за трансформирање на EBay во самостојна компанија која ќе ја направи попривлечна. Аналитичарите наведуваат дека намалувањето на персоналот ќе ги намали оперативните трошоци, …

Повеќе »

Русија наметнува контрола над лебот

Руските власти соопштија дека наметнуваат контрола на производителите на леб, откако медиумите информираа за скок на цената на лебот за 10 отсто, пренесе Франс прес. „Во врска со информациите на медиумите за веројатно зголемување на цените на лебот, кондиторските производи и брашното, и имајќи го предвид регионалниот карактер на овој …

Повеќе »