ФИНАНСИИ

Грција: Половина милион задолжени фирми

Нагло скокна бројот на фирмите во Грција со долгови кон даночните служби, соопштуваат весниците. Само во септември фирмите со обврски се зголемиле три пати и веќе надминуваат половина милион. Весникот “Етнос” коментира дека податоците изнесени од Министерството за финансии, будат страв за состојбата на фирмите и претпријатијата во Грција.

Повеќе »

Германија: Рекорден трговски суфицит

Германскиот трговски суфицит во септември достигна нов рекорд, по зголемувањето на извозот и намалување на увозот, пренесоа АР. Федералната статистичка служба објави дека извозот се зголемил за 1,7 % до 92,8 милијарди евра во септември во однос на август. Увозот е намален за 1,9 % до 73,9 милијарди евра.

Повеќе »

Рекордни казни за европските банки?

Регулаторните тела на ЕУ се блиску до наметнување на солидни казни на големите банки поради обвинувањата за обид за манипулација на индикаторите на каматните стапки. Се очекува казните за шесте банки да бидат објавени следниот месец, кога ќе биде и крај на истрагата за дали банките манипулирале како London interbank …

Повеќе »

Владата со 35 милиони денари ќе го субвенционира рибарството и аквакултурата

На прес-конференција, портпаролот на Владата на Република Македонија, г-дин Александар Ѓорѓиев изјави: Сакаме да информираме дека Владата на Република Македонија го распиша јавниот повик за аплицирање за добивање на субвенции за рибарство и аквакултура. Повикот ќе трае до 30 ноември 2013 година, период во кој сите субјекти кои ги исполнуваат …

Повеќе »

Невработеноста во САД се зголеми до 7,3 % во октомври

Американската економија додала 204 000 нови работни места во октомври. Ова го покажуваат најновите податоци на Министерството за труд на САД, пренесува “БиБиСи”. Просечната прогноза на аналитичарите беше за зголемување од 120 000 работни места. Покрај позитивните податоци, стапката на невработеност во земјата во октомври се зголемила до 7,3 % …

Повеќе »

S & P го промени кредитниот рејтинг на Франција на ниво АА

Меѓународната агенција Standard and Poor’s, го намали кредитниот рејтинг на Франција од AA + на АА, пренесува CNBC. Причината за одлуката на експертите е “недостатокот на напредокот во економските реформи на Владата”.

Повеќе »

Повисока добивка за сопственикот на British Airways

Сопственикот на британскиот национален авиопревозник British Airways, остварил повисока добивка во третиот квартал. Позитивниот финансиски резултат бил помогнат од обновувањето на шпанската авиокомпанија Иберија, која исто така е под капата на IAG. Отчитаната добивка пред оданочувањето за периодот јули -септември 2013 година достигнал 609 милиони евра, а година порано позитивниот …

Повеќе »

36 % раст на профитот на Lenovo

36 % раст на нето добивката изнесува крајот на третиот квартал кај најголемиот производител на персонални компјутери во светот Lenovo. Голема заслуга за позитивните финансиски резултати сепак има продажбата на повеќе паметни телефони, таблети и додатоци за мобилни уреди, соопштува “Форбс”.

Повеќе »

Србија бара руски инвеститори

На инвестициска српска конференција во Москва пред руски бизнисмени беа презентирани над 80 инвестициски проекти со вкупна сума од 7 милијарди евра за изградба и модернизација на патишта , телекомуникации, капитални инвестиции во енергетиката примена на нови технологии во Србија , соопшти Танјуг. Српскиот претседател Томислав Николиќ, потсети дека од …

Повеќе »