ФИНАНСИИ

Се качија дел од акциите во Азија

Вкупниот индекс MSCI Asia Pacific се зголеми за 1,4% до 130.93, што се насочи кон неделен профит. Јапонскиот индекс на Блу чип Nikkei 225 и Hang Seng China Enterprises се зголемија. Друг јапонски индекс – Topix додаде 2,3%, а Nikkei 225 порасна за 3%.

Повеќе »

Суровата нафта поскапе

Најлесната сурова нафта WTI (West Texas Intermediate) се тргуваше во близина на највисоката цена повеќе од две недели, поради шпекулациите дека побарувачката во САД, ќе се зголеми. Истовремено Судан се закани дека ќе го запре извозот на нафта од Јужен Судан во наредните 60 дена, информираше “Блумберг”.

Повеќе »

Златото поскапе на берзата во Сингапур

Златото се тргуваше за 1 386.04 долари за унца на берзата во Сингапур и ја зголеми вредноста за 0,4% до 1 388.41 долари за унца, објавија од “Блумберг”. Цените паднаа за 2,2% на 7 јуни, што е најголем пад од 15 мај наваму, откако податоците покажаа дека американските работодавачи имаат …

Повеќе »

Жените во ЕУ со 39% пониски пензии од мажите

Жените во Европската унија добиваат во просек за 39% пониски пензии од оние на мажите. Тоа го покажува истражувањето на Европската комисија (ЕК), претставено од прес-центарот на институцијата. Најголема е разликата помеѓу пензиите на мажите и оние на жените во Луксембург (47%), следен од Германија (44%). Најмалку се разликуваат нивоата …

Повеќе »

Помалку кредити од банките во еврозоната

Доделувањето на кредити од страна на банките на компаниите е намалено во април, што е уште еден доказ за лошата економија на еврозоната, соопшти Европската централна банка (ЕЦБ), пренесуваат американските медиуми, информира economy news. ЕЦБ истакна дека заемите за нефинансиските корпорации во 17-те земји од еврозоната се намалиле за 1,9% …

Повеќе »

Најбогатите домаќинства во светот

Бројот на финансиски средства кај домаќинствата во светот достигна 13,8 милиони евра, што претставува 0,9 проценти од сите домаќинства на планетата, пренесе ИТАР-ТАСС. Податоците се објавени вчера од страна на американската консултантска компанија “Бостон консалтинг груп”. Прв на листата на земјите со најбогати домаќинства се САД, каде што живеат 5,9 …

Повеќе »

Fitch го намали рејтингот на Кипар

Меѓународната кредитна агенција Fitch Ratings го намали за едно ниво долгорочниот кредитен рејтинг на Кипар од “B” на “B-“. Оценката е “негативна”, а Агенцијата предупредува дека во текот на следните три до шест месеци може да има ново намалување. Аналитичарите на Fitch го оправдуваат своето решение со зголемената економска неизвесност …

Повеќе »

Кина станува скапа за европскиот бизнис

Зголемените трошоци за плати го намалуваат профитот на европските компании во Кина. Тоа го покажува истражувањето на Европската стопанска комора во Кина меѓу нејзините членови, пренесува Spiegel. Податоците на Комората покажуваат дека 64% од компаниите во земјата биле на добивка во 2012 во споредба со 73% една година порано.

Повеќе »

Рекорд на невработеност во еврозоната

Секој четврти во Грција и Шпанија веќе е без работа, покажуваат податоците на Евростат. Во април нивото на неактивните во 17-те земји кои го користат еврото, се зголемило до 12.2% кај 12,1% во март и 11,2% една година порано. За целата ЕУ стапка на невработеност во април остана непроменета од …

Повеќе »