ФИНАНСИИ

Шведскиот пазар е отворен за македонските производи

Денес се одржа семинар „Export to Sweden” во организација на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на РМ заедно со Open Trade Gate Sweden, Шведска Владина Агенција чија цел е да ја поттикне трговијата и зголеми извозот на земјите во развој кон Шведска. Во организација на настанот е …

Повеќе »

Компании склучуваат тајни договори со Луксембург, за да избегнат високи даноци

Над 300 компании, вклучувајќи PepsiCo, AIG и Deutsche Bank, склучиле спогодби во Луксембург. Целта на трансакциите било да се избегне плаќањето на високите даноци во нивните држави. Ова станува јасно од извештајот на Меѓународниот конзорциум на истражните новинари (ICIJ), пренесува „Ројтерс”. Според истрагата, компаниите во Луксембург имаат уплатено стотици милијарди …

Повеќе »

Продадоа куќа од 28 квадратни метри за 765 000 долари (Фото)

Имотниот пазар во Сан Франциско почнува да наликува како оној во Менхетен. Неодамна неверојатен договор беше склучен за мала куќичка со површина 28 квадратни метри. Куќичката се продаде за 765 000 долари. Домот се наоѓа на адресата 1448 Kearny St. Тој располага и со двор. Погледнете:

Повеќе »

Претседателскиот дворец на турскиот државен врв (Фото + Видео)

Министерството за финансии објави дека службениот авион на Ердоган чини 148 милиони евра, сума која ќе биде покриена од буџетот на Министерскиот совет. „Белата палата” на државната глава пак ќе го чини буџетот со уште 500 милиони евра, објави турскиот министер за финансии Мехмет Шимшек во одговор на прашањата од опозицијата …

Повеќе »

Tesla ја удвои загубата во третиот квартал

Tesla Motors објави загуба за третиот квартал од 75 милиони долари, што е речиси двојно повеќе од резултатот на истиот период пред една година, пишува Reuters. Од компанијата нагласуваат дека растот на загубата се должи на високата побарувачка на седанот Model S и придружните трошоци за производство, продажба и развој. …

Повеќе »

Ноќевањата во Македонија за речиси 10% зголемени од лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во октомври 2014 година, во споредба со септември 2014 година, е зголемен за 0.1%. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0.1% и Безалкохолни пијалаци за 0.1%. Индексот на цените на угостителските услуги …

Повеќе »

На аукција се продава албум со потписите на „Битлси”

Албумот на легендарната британска група „Битлси” Sgt.Pepper`s Lonely Hearts Club Band со автограми од сите четворица членови на групата, е дадена на меѓународна аукција. Наддавањето започнува на 14 ноември. Познати се само шест копии од овој албум, потпишани од Џон Ленон, Пол Макартни, Џорџ Харисон и Ринго Стар.

Повеќе »

Nissan ја зголеми прогнозата за добивка во втората половина на 2014 година

Автомобилскиот гигант Nissan објави дека очекува слабо зголемување на својата добивка во втората половина на годината, што е блиску до очекувањата на аналитичарите за рекордните продажби во САД, поради одложениот раст на економијата во Кина, соопштува „Бизнис инсајдер”. Вториот по големина производител на автомобили во Јапонија соопшти дека во третиот …

Повеќе »

Палатата на Ердоган чини половина милијарда евра

За изградбата на новиот претседателски дворец на турскиот државен врв Реџеп Таип Ердоган се потрошени 500 милиони евра. Министерството за финансии објави дека службениот авион на Ердоган чини 148 милиони евра, сума која ќе биде покриена од буџетот на Министерскиот совет. „Белата палата” на државната глава пак ќе го чини буџетот …

Повеќе »