ФИНАНСИИ

Новите податоци избришани со надеж дека еврозоната излегува од рецесијата

Надежите дека еврозоната може да излезе од рецесијата наскоро, беа објавени во четвртокот, откако податоците покажаа неочекувано влошување во февруари, а особено во Франција, соопшти Ројтерс. Економистите очекуваа дека индексот PMI (Purchasing Managers ‘Index) во услужниот сектор – еден од раните месечни индикатори за економската активност ќе се додаде кон …

Повеќе »

Шојбле ја заштити Франција од критиките за буџетскиот дефицит

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле ја заштити Франција од критиките на Европската централна банка поради буџетскиот дефицит на земјата и изрази уверување дека Париз ќе се придржува кон обврските, пренесува “Ројтерс”. Европската комисија прогнозира дека францускиот дефицит ќе биде 3.7% од БДП оваа година, што е над целта од …

Повеќе »

Бернанке: треба да се подготват пазарите за затегнување на монетарната политика

Шефот на Федералните резерви на САД, Бен Бернанке се подготвува за најчувствителната задача: да им каже на паничните инвеститори дека силната и нестабилна монетарна политика на американската централна банка на крајот ќе мора да се промени, соопшти Ројтерс. Бернанке изгледа силно е посветен на програмата на ФЕД за откуп на …

Повеќе »

Стоте најбогати загубија над 21 милијарди долари за една недела

Стоте најбогати луѓе во светот изгубиле 21,3 милијарди долари од вкупната состојба минатата недела, откако американскиот индекс S & P 500 го забележа своето прво неделно намалување од почетокот на годината. Инвеститорот Карл Ајкан, кој е 34-тиот најбогат човек во светот, беше еден од најголемите губитници во текот на неделата. …

Повеќе »

Полска се уште не е подготвена да влезе во еврозоната

Полска се уште не е подготвена да влезе во еврозоната, изјави во интервју за весникот “Фајненшл тајмс” полскиот министер за финансии Јацек Ростовски. “Дури откако ќе биде договорен патоказот за условите за пристапување на Варшава кон еврозоната и се завршат структурните реформи на полската економија, може да се размислува и …

Повеќе »

NBG се стекна со Eurobank

National Bank of Greece (NBG) се стекна со Eurobank, соопшти грчкиот сајт greekreporter.com. Претходно агенцијата Reuters истакна дека мнозинството од акционерите на Eurobank го прифатиле предлогот за стекнување на NBG со што се расчистува патот кон спојувањето на двете финансиски институции.

Повеќе »

Албанија ги поттикнува инвестициите

Владата на Албанија презема мерки за понатамошно промовирање на инвестициите. Ова го објави премиерот на земјата Сали Бериша и додаде дека со реализација на бизнис проекти ќе биде забрзано постигнување на целите поврзани со зголемувањето на вработеноста и подобрување на личните доходи, соопштува грчкиот весник “Етнос”. Приложените реформи и оние …

Повеќе »

“Билд”: Тројката ги истражува последиците од евентуален банкрот на Кипар

Експерти од Европската унија, Европската централна банка и ММФ ги анализираат последиците кои ќе настанат ако Кипар не добие спасителна помош, пренесе германскиот весник “Билд”, пренесува “Франс прес”. “Експертите од тројката ги пресметуваат, особено под притисок од Берлин, финансиските последици од кипарскиот банкрот”, пишува “Билд”.

Повеќе »

Германски финансиер ја презема банката на Ватикан

Германскиот финансиер Ернст фон Фрајберг беше прогласен за новиот директор на банката на Ватикан околу осум месеци по отпуштањето на неговиот претходник, соопшти АФП. Позадината Фрајберг е искусен адвокат, претседател на бордот на директори на бродоградилиштето во Хановер и активен член на Малтешкиот витешки ред.

Повеќе »