ФИНАНСИИ

Германската Merck купи компанија за 17 милијарди долари

Германската фармацевтска компанија Merck KgaA склучи договор за стекнување на САД Sigma-Aldrich за 17 милијарди долари. Со овој потег германскиот гигант ќе се обиде да ја намали зависноста од фармацевтскиот бизнис и да се фокусира на развојот на специјални хемикалии и лабораториски потрошен материјал, пренесува Financial Times. Трансакцијата е најголемата …

Повеќе »

Зошто овој швајцарски часовник чини 1,1 милиони долари

Не треба часовниците да бидат целите инкрустирани во дијаманти или пак да се од 17-тиот век, за да чинат милиони долари. Иако брендот Roger Dubuis нема дури ни 20-годишна историја, тој е познат по изработката на часовниците и со цените кои достигнуваат седумцифрени вредности. Најновата ѕвезда од брендот Roger Dubuis …

Повеќе »

Како ќе се дели буџетскиот колач – кои министри колку пари ќе трошат?

Историски највисоко ниво на ставката за социјални трансфери во еден од историски најгломазните уџети од скоро 3 милијарди евра. До година повеќе од 1,3 милијарди евра од буџетот ќе завршат за финасисрање на социјала. Во исто време, капиталните инвестиции, кои терба да ја обезбедат развојната компонента остануваат на речиси си …

Повеќе »

Косово е пред финансиски колапс

Косово е загрозено од финансиски колапс, ако институционалната криза трае до крајот на годината, сметаат косовските економски експерти, кои изразуваат голема загриженост од сегашната ситуација. „Политичкиот ќор-сокак е голема пречка за економскиот развој на земјата. Ако оваа ситуација продолжи, ќе има големи буџетски проблеми. Ако парламентот не биде основан, ќе …

Повеќе »

Еве како од утре ќе изгледаат 10 евра

Новата банкнота од 10 евра ќе биде пуштена утре. Холограмот и водениот жиг на банкнотата го покажуваат портретот на Европа, лик од грчката митологија. На неа ќе има уште неколку обележја. поточно рабовите ќе бидат поизразени со релјефните линии кои можат да се почуствуваат со благ допир на прст. Покрај …

Повеќе »

Азиските милијардери натрупуваат богатства со најголема брзина

Богаташите во Азија го зголемуваат најбрзо статусот. Ова важи особено за кинеските милијардери. Оваа година азиските магнати додале кон сметките повеќе пари од оние во остатокот од светот. Акумулираната состојба од милијардерите во Азија достигна 1,410 трилиони долари, и тоа е зголемување од 18,7% во однос на претходната година, покажува …

Повеќе »

Фунтата поскапе по првите резултати од референдумот во Шкотска

Курсот на британската фунта скокна на светските пазари, достигнувајќи максимални вредности за последните две години. Ова се случува на позадината на првите резултати од гласањето на референдумот за независност на Шкотска кои покажуваат дека мнозинството не ја поддржува идејата за отцепување од Велика Британија. При отворањето на утринската трговија курсот …

Повеќе »

Британскиот бизнис е против независноста на Шкотска

Повеќе од 100 бизнис лидери се изјаснија против независноста на Шкотска. Тие рекоа дека не гледаат никаква економска оправданост за ваквиот потег. Досега тоа е најзначајната позиција на британскиот бизнис по прашањето со шкотската независност, забележува агенцијата Ројтерс. Во соопштението на некои од најголемите британски компании се вели дека исходот …

Повеќе »

Кошмар на Milano Fashion Week: 2 € милијарди загуби од закочените чевли од Русија

Кошмарот на Milano Fashion Week е Русија – италијанската модна индустрија и производители на чевли се на пат да загубат 2 милијарди евра од прекинот на извозот за земјата. Ова го пишува австрискиот весник Der Standard. Според Националната асоцијација на производители на чевли на Италија Assocalzaturifici, европските санкции против Русија …

Повеќе »