ФИНАНСИИ

Се огласи Каракамишева: Еве што предвидува за партиското „метење“ во СДС

Професорката по уставно право Тања Каракамишева прогнозира жесток фајт меѓу тимот на Радмила Шеќеринска и тимот на Заев. „Нема почеток на преговори со ЕУ, далеку е НАТО. Овие факти ќе ги завртат копјата внатре кон СДС. Следниов период ќе гледаме жесток фајт меѓу тимот на Рада и тимот на Заев. …

Повеќе »

Од денес граѓаните на Скопје ќе можат да ги платат заостанатите сметки за вода и смет без камата

Од понеделник 13ти мај, граѓаните на Скопје ќе можат да ги платат заостанатите сметки за вода и смет без камата. ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална хигиена – Скопје ги известуваат корисниците кои имаат заостанат долг за потрошена вода и смет (тужен и редовен) дека имаат можност …

Повеќе »

Се огласи Јане Ченто: Еве што изјави за престедателот на заминување Ѓорѓе Иванов

„Јас само ќе му се заблагодарам на г-дин Иванов што постхумно му го додели највисокиот орден на државата на Методија Андонов Ченто на 22 октомври 2010 година и го одликува Ченто со „Орден на Република Македонија“ и ние како фамилија го примивме тој орден и горди сме на нашиот татко, …

Повеќе »

Како во дивиот запад: Германка ограбена во центарот на Скопје, украдени парите и документите

На 09.05.2019 година во Полициската станица Центар, A.K.(32) од Германија, пријавила дека истиот ден околу 20,30 часот на улицата „Кеј 13-ти Ноември“ од страна на три непознати лица насилно и бил одземен ранец, во кој имало документи и пари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Повеќе »

Дамовски ја искоментира инаугурацијата на Пендаровски: Еве што напиша на Facebook

Еден од водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Борис Дамовски, на Фејсбук го коментираше најавеното доаѓање на претседателите Хашим Тачи на Косово, Илир Мета на Албанија и Румен Радев на Бугарија на инаугурацијата на нивниот нов северномакедонски колега Стево Пендаровски. Тој како статус на оваа вест напиша „Да утврдат …

Повеќе »

Алијанса за Албанците: ДУИ зошто му дозволи на Народна банка на Република Северна Македонија да донесе одлука за нови банкноти без албански јазик

Сооштението на Алијанса за Албанците во целост: „Владата на СДСМ-ДУИ, заедно со Народна банка на Северна Македонија, вчера не известија дека на новите банкноти не ќе фигурира албанскиот јазик. Оценуваме дека оваа одлука е неправедна и е во спротивност со Законот за употреба на јазиците, односно албанскиот јазик, со кој …

Повеќе »

Министерот Николовски од утре ќе биде во тридневна официјална посета на Република Чешка

Од утре во следните три дена министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски ќе биде во официјална посета на Република Чешка. Во рамки на посетата, министерот ќе има работна средба со чешкиот министер за земјоделство, Мирослав Томан, со кога ќе разговараат за заедничката соработка на двете држави во секторот …

Повеќе »

Средба на премиерот Заев со финскиот амбасадор Иконен: Република Северна Македонија покажа дека се можни брзи позитивни промени, поддршка од Финска земјава ова лето да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, вчера се сретна со Перти Иконен, амбасадорот на Република Финска, кој го завршува својот мандат во земјава. На средбата е потврдена поддршката од Република Финска за политиките на проширување на Европската унија, како и поддршката, Република Северна Македонија, ова лето, да …

Повеќе »

Зошто Бранимир Јовановиќ се повлекува од Министерството за финансии?!

Бранимир Јовановиќ на Фејсбук објави дека се повлекува од функцијата посебен советник за макроекономска политика во Министерството за финансии. Јовановиќ напиша: „По скоро две години, се повлекувам од Министерството за финансии. Одлукава ја донесов уште пред некое време, но не сакав да ја објавам додека не поминат изборите. Имаше сѐ …

Повеќе »