ФИНАНСИИ

Скопје и Гостивар меѓу најзагадените градови во светот

Ова утро повторно е зголемено загадувањето во Скопје и околината. Главниот град на нашата земја се најде во топ 10 најзагадени градови со Светот, или поточно на 9-то место. Најзагадено е во Центар 152ПМ 10 честички, Лисиче со  147 кај Ректорат 144 ПМ 10 честички. Концентрацијата на опасните ПМ10 честички …

Повеќе »

МЗШВ: Нема никакви незаконски распределби на државно земјоделско земјиште под закуп

Во врска со обвинувањата на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски изнесени на вчерашната прес конференција, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство најодговорно тврди дека целата процедура за склучување на договори за давање на државно земјиште под закуп за посоченета катастарска општина Нова Брезница, е запазена и …

Повеќе »

СДСМ: Решен статусот на 12.000 стечајци, на 12 април граѓаните ќе ги поддржат исправните политики на СДСМ

СДСМ се залага за градење на праведно општество и обезбедување на еднакви можности за сите граѓани. „Со најновите измени и дополнувања на Законот за стечајни работници, бројот на стечајци кои ќе земаат месечен надоместок од околу 8.000 денари до пензионирање се зголемува за уште 1000 лица. Со тоа вкупниот број …

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: За СДСМ поприоритетно е да се набават покер апарати отколку тие 6,5 милиони евра да се вложат за намалување на загадувањето на воздухот

Соопштението на ВМРО-ДПМНЕ ви го пренесуваме во целост: МВР преку Интерпол треба да распише меѓународна потрага по Јани Макрадули. Постои сериозен сомнеж дека заменик министерот за животна средина на СДСМ ја напуштил земјава и заминал на локација каде што ќе може да ги наполни белите дробови со воздух без канцерогени …

Повеќе »

Министерот Димковски: Земјоделската 2019 е потврда на добрите политики на Владата и финансиската поддршка на земјоделците ќе продолжи со навремена и неселективна исплата на субвенциите

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски вчера одржа прес-конференција во Владата на Република Северна Македонија, на која истакна дека паралелно со првенствената цел на техничката Влада да се организираат слободни, фер и демократски избори, без никаков застој и пречки ќе продолжи спроведувањето на мерките за финансиска поддршка во …

Повеќе »

Жерновски: Брисел планира награда од 50 милиони евра за нашата земја

Охрабрувачки пораки денеска во Скопје од страна на еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји, напиша Андреj Жерновски на Facebook. Тој ги пренесе зборовите на еврокомесарот Вархеји: “Среќен сум што сум денеска во Скопје. Првата посета сакам да ја одбележам со Северна Македонија, која го испорача историскиот Преспански договор. …

Повеќе »

Цаноски му врати на Никола Груевски: Еве што му порача

Фејсбук статус на бизнисменот Фијат Цаноски: „Гладна кокошка, просо сонува. Пpeбеганиот затвopеник не му беше доволна цела тopтура која ја направи во неговото владеење па дури и затвop посакувал, а и бог знае уште што не да останеше на влacт. Човек без сpaм ни пepде. Ја спомнува пapтијата каде уште …

Повеќе »

12 години од смртта на првиот премиер на првата експертска Влада на Република Македонија

Никола Кљусев бил 2 октомври 1927 во Штип, а починал на 16 јануари 2008 во Скопје. Тој бил македонски економист, универзитетски професор, научен истражувач, општественик, член на МАНУ и прв премиер на Република Македонија по прогласувањето на независноста од Југославија. Релативно млад тој се приклучил на партизанските единици на Македонија …

Повеќе »

Се огласи Груевски: Eве што напиша за пратеникот – бизнисмен, за “Рекет” и за лустрацијата

За пратеникот – бизнисмен, за “Рекет” и за лустрацијата 1. Пратеникот-бизнисмен кој деновиве позачестено се занимава со мене, откако барем засега не успеа преку судството да ја “олесни” државата за 40 милиони евра, е пример за човек кој својата функција пратеник и политичар единствено ја подразбира како корисно средство за …

Повеќе »