ФИНАНСИИ

Денес во Гимназијата „Никола Карев“ и ООУ„Аврам Писевски“ од Скопје беа донирани компјутери за сите ученици кои немаа соодветен уред за следење на онлајн настава на почетокот на оваа учебна година

Денес во Гимназијата „Никола Карев” и ООУ„Аврам Писевски” од Скопје беа донирани компјутери за сите ученици кои немаа соодветен уред за следење на онлајн настава на почетокот на оваа учебна година. Со оваа донација од вкупно 30 користени компјутери ќе се покријат во целост побарувањата за уреди на учениците во …

Повеќе »

ОН: Минатата година биле изгубени четири пати повеќе работни места отколку во светската финансиска криза во 2009 година

Обединетите нации во својот последен извештај наведуваат дека поради пандемијата на коронавирусот минатата година во светот биле изгубени четири пати повеќе работни места отколку во најлошиот дел од светската финансиска криза во 2009 година. Меѓународната организација на трудот (ИЛО), агенција на ОН, процени дека ограничувањата наметнати врз деловниот и јавниот …

Повеќе »

Американскиот Сенат ја одобри номинацијата на Џенет Јелен

Американскиот сенат ја одобри номинацијата на претседателот Џо Бајден за Џенет Јелен за министер за финансии на САД, со што стана првата жена на оваа функција, јавија Асошиејтед прес. Седумдесет и четиригодишниот поранешен директор на Федералните резерви е третиот член на кабинетот на Бајден, одобрен од Сенатот, по министерот за …

Повеќе »

Почнува исплата на јануарските пензии

Oд денеска почнува етапната исплата на јануарските пензии со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата. Денеска …

Повеќе »

Ова се новите цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,10 % во однос на Одлуката од 22.1.2021 година. „Неочекуваниот раст на залихите од сурова нафта во САД во минатата недела , како и очекувањата дека потрошувачката …

Повеќе »

Вложување во јакнењето на капацитетите на давателите на услуга брз трансфер на пари и на овластените менувачи

Успешно заврши проектот на Народната банка за јакнење на капацитетите на небанкарските финансиски институции за коишто таа е регулатор, остварен со поддршка од Глобалната програма за борба со нелегални финансиски текови при Германското друштво за меѓународна соработка (ГИЗ). Во рамките на проектот, Народната банка спроведе обуки за  давателите на услугата брз …

Повеќе »

Аплицирање за субвенции преку „Купи куќа, купи стан” до крајот на годинава

Скопје, 25 јануари 2021 (МИА) – Граѓаните годинава ќе можат да аплицираат за субвенција за станбен кредит од државата, преку проектот „Купи куќа, купи стан” на Министерството за финансии. Објавен е јавен повик согласно кој ќе можат да поднесат барање заклучно 31 декември годинава за државна субвенција на учеството или месечната …

Повеќе »

МТСП: Од утре почнува етапната исплата на јануарските пензии

Oд утре  26.01.2021 година, (вторник) почнува етапната исплата на јануарските  пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на …

Повеќе »

Акциска контрола на полицијата во Кавадарци и Неготино, изречени 93 мерки

Сообраќајната полиција изрекла 93 мерки за време на вчерашната акциска контрола во Кавадарци и Неготино. Затекнати се 11 нерегистрирани возила, десет возачи без довола, а 52 од контролираните возеле над дозволената брзина. Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски информира дека акциската контрола се спровела вчера, во времето од 10 до 15 …

Повеќе »