ФИНАНСИИ

Новозеландскиот долар „еруптираше“

Долар / јен скоканаа во текот на ноќта на 104.65 во понеделникот. Еврото падна на 1.3545, но сепак е над дното од вчера на 1.3508. Десеткилометарската трка евра / јен се зголеми до 141.80 при вчерашното 6 – неделно дно од 140.33.

Повеќе »

Чешка ќе го воведе еврото најрано во 2020

Најрано во 2020 Чешка ќе го воведе еврото, порача премиерот на државата Јиржи Руснок во интервју за ” The Wall Street Journal “. Според него време е повторно да се започне со дискусија на темата, откако последните анкети предвидуваат висока стапка на јавно несогласување со намалувањето на круните.

Повеќе »

19% пад на профитот на Goldman Sachs

Профитот на американската инвестициска банка Goldman Sachs за четвртиот квартал на 2013 година се намалил за 19%, пренесе “BBC “. Чистата добивка на банката достигнала до 2,33 милијарди долари, во споредба со 2,89 милијарди долари една година порано. Профитот на финансиската институција за една акција е во висина од околу …

Повеќе »

Нова виртуелна валута веќе чини повеќе од биткоин

Нова виртуелна валута се појави на пазарот пред помалку од две недели и веќе чини повеќе од еден биткоин, информираше “Бизнис инсајдер”. 42Coin е дело на програмерот Хендл. Засега новата дигитална валута е највредната во светот. Една единица од 42Coin чини околу 1000 биткоини, покажуваат податоците на виртуелната трговска мрежа …

Повеќе »

Bank of America со 4 пати поголем профит во последниот квартал

Bank of America, втората најголема кредитна институција во САД, изјави дека профитот за последното тримесечје на годината се зголемил над 4 пати. Резултатите ги надминуваат повеќето проценки на ” Вол стрит ” и акциите на банката поскапеле за 2,5% на берзата во Њујорк, информираше агенцијата ” Блумберг “. Објавената нето …

Повеќе »

Кина инвестира $ 13 милијарди во САД

Директните кинески инвестиции во САД двојно се зголемиле во 2013 година, за да достигнат 14 милијарди долари, главно во енергетиката и прехранбената индустрија, покажа истражувањето на њујоршката маркетинг компанија Родиум груп (Rhodium Group), пренесе Франс прес. Минатата година кинеските компании имале 82 операции во САД, распределени на следниот начин : …

Повеќе »

74 000 нови работни места во САД во декември

74 000 нови работни места беа откриени во САД во декември, објави ” Фајненшал тајмс “. Податоците се под очекувањата на аналитичарите, но во исто време се забележа пад на невработеноста до 6,7 % – најниското ниво за последните години. Податоците фрлија сомнеж по прашањето колку ФЕД има преземено правилно …

Повеќе »

Златото поскапува

Златото за итна испорака поскапе за 0,6 % до 1 255.45 долари за унца во 10:36 на берзата во Сингапур, јави „Блумберг“. Златото со испорака во февруари поскапе за 0,7 % до 1 255.30 долари за унца на берзата во Њујорк.

Повеќе »

Кипар со повисок ДДВ од денес

Данокот на додадена вредност (ДДВ) во Кипар се зголемува од денес. За повеќе од три четвртини од стоките и услугите, тој стана 19 проценти, соопшти Кипарската новинска агенција. Мерката е дел од исполнувањето на низата обврски кои Владата беше принудена да ги преземе по силата на минатогодишниот договор со “тројката” …

Повеќе »