ФИНАНСИИ

Ernst & Young: Лошите кредити ќе достигнат рекорд во еврозоната во 2013

Прогнозата на консултантската компанија за кредитите за бизнисот покажува дека се продлабочува поделеноста север – југ. Банките во eврозоната ќе се соочат со уште една тешка година во 2013, според прогнозата на консултантската компанија Ernst & Young. Се очекува неверојатните кредити да се зголемат до рекордно ниво за еврата, од …

Повеќе »

Поевтинија акциите во Токио

Водечкиот индекс на Токијската берза Nikkei-225 изгуби 74,84 поени или 0,6% и се намали до 12 471,62 поени. Негативното расположение на берзата се зголеми од вчерашниот пад на акциите во Њујорк. Таму трговијата заврши со намалување на главните индекси на позадината на загриженоста на инвеститорите за ситуацијата на Кипар.

Повеќе »

Кипар и Тројката се разбраа – ќе има данок на депозитите над 100 000 евра

Кипар и Тројката меѓународни кредитори – ЕУ, ЕЦБ и ММФ, се согласија за оданочување на еднократен данок на депозитите во кипарските банки во износ од над 100 илјади евра. Депозитите во водечката банка “Bank of Cypress” ќе бидат оданочени со 20-проценти данок, а оние во останатите банки во земјата со …

Повеќе »

Кои се најбогатите жени во светот

Повеќе жени влегуваат во овогодинешното рангирање на списанието Forbes на најбогатите луѓе во светот. Од 1426 милијардери 138 се дами. За споредба минатата година жените во рангирањето биле само 104. Најбогатата жена во светот е Лилијан Бетанкур. 90-годишната наследничка на козметичката компанија L’Oreal поседува 30 милијарди долари. Бетанкур ја зголемила …

Повеќе »

Јапонија: Трговски дефицит, февруари

Трговскиот дефицит на Јапонија бил 777,5 милијарди јени ($ 8,1 милијарди) во февруари и покрај послабиот јен, при што извозот на автомобили и автомобилски делови е намален, а увозот се зголемил за 12%, пренесе Ар. Тоа е осмиот последователен месечен дефицит, откако во јануари беше забележан рекорден трговски дефицит од …

Повеќе »

Фаворити за кипарските банки

Двете водечки грчки банки – Алфа банк и Пиреос Банка, се фаворити за стекнување на филијалите на кипарските банки во Грција, пишува весникот “Та неа”. Министерот за финансии Јанис Стурнарас, рече дека грчката страна ќе подели иницијативи за да се здобијат со овие филијали, чија вредност е многу пониска од …

Повеќе »

Fitch: данокот на банкарски депозити го зголемува ризикот од зараза во еврозоната

Евентуалното воведување на данок на банкарските депозити, како дел од спасувачкиот план за Кипар би го зголемило ризикот од зараза во еврозоната, посочи рејтинг агенцијата Fitch, предупредувајќи да не се дозволи таков “преседан”. “Не очекуваме нестабилноста во Кипар да се прошири и во банкарските системи на други земји”, посочува Fitch …

Повеќе »

Саркози – под истрага за нелегално финансирање од L ‘Oreal

Поранешниот претседател на Франција Никола Саркози официјално е под истрага во врска со тврдењата дека неговата предизборна претседателска кампања добила нелегални донации од најбогатата жена во Франција, пренесува “Би-Би-Си”. Саркози е обвинет за прифаќање на износи за илјадници евра од 90-годишната наследничка на козметичкиот гигант L’Oreal Вивиен Бетанкур. Според списанието …

Повеќе »

Русија и Кипар не се договорија

Русија ги заврши преговорите со Кипар, а предлозите на кипарската страна не ја заинтересира Москва. Тоа го изјави министерот за финансии на Руската Федерација Антон Силуанов, пренесува РИА “Новости”. Паднатата во тешка финансиска состојба островска држава во текот на неколку дена се обидуваше да договори добивање на кредит од Русија. …

Повеќе »