ФИНАНСИИ

Ernst & Young: Сметководствените манипулации се зголемуваат во кризата

Повеќе од 40% од директорите, членовите на Управниот одбор, и највисокото раководство знаат за неправилности во финансиските извештаи на компанијата. Тоа го покажува истражувањето на консултантската компанија Ernst & Young направено врз повеќе од 3.000 вработени во 36 земји во регионот Европа, Блискиот Исток, Индија и Африка (EMEIA).

Повеќе »

Јапонија – земјата на зголемените пазари

Јапонија веќе не е земја на “изгрејсонцето”, а на “зголемените пазари”. Од почетокот на годината индексот Nikkei 225 се зголемил за 36.4%. И додека во долари порастот е значително помалку и изнесува околу 19%, индексот сеуште е меѓу растечките во светот. Почетокот на годината за јапонските акции е најдобрата во …

Повеќе »

Грција “бележи напредок” во справувањето со “длабоките проблеми”

Грција “бележи напредок” во справувањето со “длабоките проблеми”, соопшти Меѓународниот монетарен фонд во понеделникот и додаде дека наоѓањето на начин да се врати економијата повторно на раст по години на рецесија е од голема важност, пренесе АФП. “Напредокот на финансиското приспособување е зголемен при секоја меѓународна споредба. Грција има постигнато …

Повеќе »

Новата банкнота од 5 евра во сила

Новата банкнота од 5 евра стапи во сила од 2 мај оваа година, a за прв пат името на единствената валута е напишано и на кирилица. Со тоа кирилицата влегува во употреба во еврозоната и го проширува влијанието на еврото како глобална валута. Над 200 милиони луѓе во светот ја …

Повеќе »

Европските земји со најниска стапка на невработеност

3,2% во Швајцарија, 3.6% во Норвешка, 4,8% во Австрија … Има земји во кои нивото на невработеност може да не натера да сонуваме. Но, зад овие бројки се кријат големи социјални разлики, пренесува профит.

Повеќе »

Фараж: Еврозоната се распаѓа за неколку години (видео)

Лидерот на Партијата на независноста на Велика Британија Најџел Фараж даде опширно интервју за RussiaToday. Во него тој ја откри идејата зад настаните во Кипар и советува сите во Еврозоната да ги симнуваат поскоро своите заштеди од банкарските трезори во еврозоната. Според него е многу веројатно “кипарското сценарио” да се …

Повеќе »

Најголемата кипарска банка врати 38% од големите депозити

Најголемата банка во Кипар во неделата објави дека вратила 37.7% од депозитите над 100 000 евра. Дополнителни 22.5% од овие штедилници, исто така остануваат недостапни за сопствениците, бидејќи се замрзнати како тампон за евентуално идно повторување на оваа операција. Другите 30% од незаштитени од гарантен фонд депозити во Bank of …

Повеќе »

Виена подготвена да ги открие граѓаните на ЕУ за парите во нејзини банки

До неколку недели Австрија може да преземе радикален чекор и да се обезбеди на останатите земји од Европската унија информации за банкарските сметки на нивните државјани во алпската држава, пренесе Ројтерс. Канцеларот Вернер Фајман се надева оти тоа ќе се случи пред 22 мај, кога главна тема на самитот на …

Повеќе »

Велика Британија ја избегна тројната рецесија

Велика Британија ја избегна тројната рецесија, откако нејзиниот бруто домашен производ забележува раст од 0,3% во првиот квартал на годината, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Главна заслуга за тоа има услужниот сектор во Кралството, како и производството на нафта и гас во Северното Море. Економскиот подем на годишна …

Повеќе »