ФИНАНСИИ

Харухико Курода: Јапонија може да се справи со дефлација за две години

Познатиот критичар на политиката на Јапонската централна банка (JЦБ) Харухико Курода, кој најверојатно ќе биде избран за претседател на институцијата следниот месец, коментира дека би поддржал двегодишна агресивна програма со која ќе постигне определена инфлациска цел од владата од 2%, соопштува Ројтерс. Курода, кој во моментов е претседател на Азиската …

Повеќе »

Пензиите на грчките пратеници се намалени за над 60% од 2010 година досега

Пензиите на грчките пратеници се намалени за над 60% од 2010 година досега, како што се намалени и сите други пензии во државната администрација, согласно мерките за штедење, соопшти весникот “Нафтемборики”. Тоа значи дека ако во декември 2009 година пратеник во Грција добивал 3 660 евра, во февруари оваа година …

Повеќе »

Грција очекува помал буџетски дефицит во 2013 година

Грција очекува помал буџетски дефицит во 2013 година од првично планираниот, соопшти електронското издание на весникот “Катимерини”. Новата прогноза се базира на ажуриран фискален план за 2013-2016 година, објавен вчера, кој ги зема предвид мерките за олеснување на долгот, договорени во декември со меѓународните кредитори.

Повеќе »

Канада ќе ги запира центите

Канада реши да ги намали своите трошоци, со што ќе ги запре од оптек најмалите монети – канадскиот цент, објави “Фокс њуз”. Причина за тоа е фактот дека трошоците за негово производство ја надминуваат неговата вредност. САД се борат со истиот проблем во последните децении, но таква одлука сеуште не …

Повеќе »

Исламско банкарство

Во последните неколку години, бевме сведоци дека светскиот банкарски систем доживеа големи потреси. Светската економска криза која што започна уште во 2008, како и нејзините последици, затворија голем број на некогаш големи банкарски системи. Но од друга страна исламските банки направија голем раст – нивната банкарска актива порасна и според …

Повеќе »

Зимбабве остана со 217 долари

“Откако минатата недела ги плативме платите на државните службеници, во државната каса останаа само 217 долари”, изјавил Битие пред новинарите во главниот град Хараре, велејќи дека некои од нив имаат повеќе пари во банкарските сметки на државата. “Државните финансии се парализирани во моментот. Не успеваме да ги исполниме своите цели.” …

Повеќе »

Зошто Кипар е систематски важен за еврозоната?

Кипар може да предизвика многу повеќе проблеми на еврозоната, отколку Грција, и покрај минијатурната своја економија, пишува во коментарот за MarketWatch Дарен Деламејд. Медитеранскиот остров е третата најмала економија во монетарниот блок, но ќе има потреба од спасувачки средства колку што е бруто домашниот производ (БДП) на земјата, а веројатно …

Повеќе »

Силниот франк продолжува да ја загрижува Швајцарија

Силниот швајцарски франк продолжува да предизвикува загриженост кај властите во Берн, иако ослабна во однос на еврото до најниско ниво од последните 20 месеци, пренесува Bloomberg. “ЕУФОР е несоодветно и е потребно дополнително обесценување”, коментира министерот за финансии на Швајцарија Евелин Видмер-Шлумпф за време на економскиот форум во Давос.

Повеќе »

Банките враќаат 137,16 милијарди евра

Европската централна банка денеска соопшти дека 278 банкарски институции од еврозоната ја информирале за својата намера да ги вратат претходно, од 30 јануари, 137,16 милијарди евра од првиот тригодишен евтин заем, кој европската институција им ги додели во декември 2011 година. Сумата е поголема од прогнозираната од аналитичарите, кои очекуваа …

Повеќе »