ФИНАНСИИ

Најбогатите се збогатија со уште 44,5 милијарди долари за недела

Стоте најбогати луѓе во светот ја зголемија општата состојба со 44,5 милијарди долари минатата недела, откако американскиот берзански индекс S & P 500 забележа најдолга победничка серија од 2004 година, информира агенцијата “Блумберг”. Богатството на основачите на технолошкиот гигант Google, Сергеј Брин и Лари Пејџ се зголемило за 2,2 милијарди …

Повеќе »

Moody’s: Повеќе пари за европските банки

Банките во Шпанија, Италија, Ирска и Велика Британија треба да одвојат многу повеќе пари за да ги покриваат потенцијално лошите кредити. Ова го соопшти агенцијата за рејтинг Moody’s, пренесува Reuters. Тоа значи дека може повторно да се наметне европските даночни обврзници да даваат пари, наведува новинската агенција. “Според нас во …

Повеќе »

Португалија се врати успешно на финансиските пазари

Португалија направи успешно враќање на финансиските пазари вчера, при што пласираа петгодишни државни обврзници за околу 2 милијарди евра (2.6 милијарди долари). Побарувачката на должничката вредност беше пет пати над понудата, посочија од весникот “Испратено”. Поголемиот дел од пребарувањето дошло од странство, пишува економскиот весник “Zurnal the negotions”. Се наведува …

Повеќе »

Goldman Sachs: Златото многу ќе поскапи

Во следните три месеци златото многу ќе поскапи, прогнозираат експерти на американската инвестициона банка Goldman Sachs, пренесува весникот “Ханделсблат”. Како причини за очекуваната тенденција аналитичарите го посочуваат забавувањето на растот во САД, најголемата светска економија и напорите на американските законодавци да го зголемат плафонот на државниот долг.

Повеќе »

Кипар против приватизација

Портпаролот на кипарската влада вчера изјави дека нема причина да се презема приватизација на државните претпријатија, зашто уште не е јасно дали товарот на државниот долг ќе биде толку голем, што земјата нема да може да го издржи. Кипар преговара за кредит главно за да ги спаси своите банки. Земјата …

Повеќе »

Индискиот милијардер Субрата Рој повторно во Македонија

Индискиот бизнисмен Субрата Рој, кој има намера да инвестира во туристички комплекс на Охридското Езеро и во изградба на објект во спомен на Мајка Тереза, денеска треба да допатува во дводневна посета на Македонија. Тој на аеродромот „Св. Апостол Павле“ ќе биде пречекан од страна на вицепремиерот и министер за …

Повеќе »

Германија го уцени Кипар

Владата на Република Кипар го отфрли германското барање на островот да бидат испратени експерти за да извршат проверки поврзани со перење пари и даночно затајување, соопшти БТА, повикувајќи се на грчката агенција АНА-МПА. Не може една држава да контролира друга, истакна владиниот портпарол Стефанос Стефану. Тој истакна дека Кипар е …

Повеќе »

Германија и Франција ќе претстават заеднички план за реформи во еврозоната

Германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд ќе претстават заеднички предлози за продлабочување на монетарната унија до месец мај, пренесува “Ројтерс”. Меркел и Оланд тешко ги надминуваат за почеток односите, откако канцеларот го поддржа поранешниот претседател Никола Саркози на изборите минатата година, а Оланд ги искритикува економиите на …

Повеќе »

Sony го продава седиштето во Њујорк

Sony објави дека го продава седиштето во Њујорк за 1.1 милијарди долари, во обид да ја подобри својата финансиска состојба. Купувач на зградата на Медисон авенија е конзорциум, предводен од The Chetrit Group. Се очекува трансакцијата да се заврши до крајот на март. Sony America ќе продолжи да ја користи …

Повеќе »