ФИНАНСИИ

Битола ќе гради олимписки базен вреден 4 милиони евра

Општина Битиола објави тендер за изградба на затворен олимписки базен. Проценетата вредност на објектот изнесува околу 4 милиони евра, а самиот објект би требало да има површина од 10.000 метри квадратни. Предвиденото времетраење на изградбата е 48 месеци. Краен рок за доставување на барањата за учество на тендерот е 11 …

Повеќе »

Индекс на цените на угостителските услуги

Цените на угостителските услуги во декември 2012 година во однос на овој месец претходната година бележат зголемување за 0,4 отсто, а во однос на претходниот месец нема промена. Според податоците на Државниот завод за статистика, кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – декември 2012 година, во …

Повеќе »

Царината лани прибра повеќе средства од планираното

Царинската управа минатата година од приходи што ги собира во буџетот има слеано 48 милијарди денари. Зголемување, како што информира директорот Ванчо Каргов, има и над планираното и во однос на 2011 година. – Заклучно со 31 декември 2012 година наплатени се вкупно 49.963 милиони денари буџетски приходи од увоз, …

Повеќе »

Меркел: Тешка 2013-та, но трпение и храброст

Германскиот канцелар Ангела Меркел ги предупреди своите сонародници дека економската година ќе биде “потешка” во 2013 година отколку во 2012 година, повикувајќи на “трпение” и “храброст”. Ова не треба да нè обесхрабри, туку да нe го стимулира. Кризата се уште е далеку од својот крај”, рече Меркел во својот говор. …

Повеќе »

Најдобрите професии за дами во САД

Лекарската професија ќе биде најдобра за жените во САД идната година, предвидува американското списание “Форбс” во својот рејтинг. Листата е составена според нивото на приходи, побарувачката за професионалци, потенцијалот за раст на платата, а исто така во листата помогнале и претставниците од различните професии кои се задоволни од работата. Околу …

Повеќе »

Цените на мало во декември зголемени за 0.1%, трошоците за живот на исто ниво

Цените на мало во декември се зголемени за 0,1 процент, а трошоците на живот се на исто ниво како во ноември, објави Државниот завод за статистика. Пораст на цените е забележан кај зеленчукот за 1,4 проценти, јајцата за 1,2 проценти, месото за 0,7 проценти и преработките од месо за 0,5 …

Повеќе »

Кинеската индустрија стигна највисок раст од мај 2011 година

Индустриското производство во Кина во декември има највисок раст од средината на 2011 година, покажа истражувањето на британската банка “ХСБЦ”. Според податоците сепак извозот на земјата бил намален во однос на ноември, поради слабата светска побарувачка, информираа американските медиуми.

Повеќе »

Најдоходовната холивудска ѕвезда

Според списанието „Forbes“ најрентабилна холивудска звезда била актерката Натали Портман. Според изданието спроти секој долар инвестиција во неа, таа вратила 42.7 долари. Овој резултат Портман должи во голема мера на успехот на филмот “Црниот лебед” во кој таа игра главна улога. Лентата, која чини 13 милиони долари, освои во светот …

Повеќе »