ФИНАНСИИ

Moody’s: Грција треба да банкротира!

Меѓународната агенција Moody’s смета дека и покрај постигнатото во понеделничкиот договор помеѓу доверителите за грчкиот долг, веројатноста Грција да западне во банкрот е голема, пишува AFP. “Ние држиме на мислење дека веројатноста од банкрот кон приватните кредитори е голема, бидејќи 70% од долгот е кон јавни облигационери и само контролирано …

Повеќе »

Оланд и новите даноци на богаташите

Со нови заштеди и повисоки даноци за богаташите Франсоа Оланд планира да се бори против кризата во Франција, пренесуваат од DW. Експертите, сепак, се критички настроени. Програмата е амбициозна – наредната година Франсоа Оланд сака да заштеди 38 милијарди евра. Според планот државните трошоци ќе бидат намалени за 10 милијарди, …

Повеќе »

Русија не се откажува од еврото

Русија смета дека Европа ќе ја задржи стабилноста на еврото, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев во интервју за АФП и весникот “Фигаро” пред посетата во Франција. “Четириесет и еден отсто од девизните резерви ни се во евра, па затоа секогаш сум велел на колегите – и на претседателот на Француската …

Повеќе »

Платите на грчките државни службеници ќе бидат намалени за уште 30 %

Платите на вработените во јавниот сектор во Грција следната година ќе бидат намалени за уште 30 проценти поради мерките за штедење кои се воведуваат во замена за новата транша од финансиската помош за земјата. Грчкото Министерство за финансии деновиве испратило циркуларното писмо во кое се вели дека платите на државните …

Повеќе »

УЈП затвори 93 фирми

Поради непочитување на законот за готовинско плаќање затворени се 93 фирми. Управа за јавни приходи изјави дека затворила 32 фирми во Штип, 28 во Скопје, 25 во Битола и 8 во Кавадарци. „Поради сторен прекршок, на сите обврзници кои постапиле спротивно на Законот за регистрирање на готовинските плаќања, изречена им …

Повеќе »

Светска банка: идат катаклизми

Претседателот на Светската банка (СБ) Џим Јонг Ким предупредува за претстојноте глобалното затоплување од 4 степени во 2060 година и катаклизмите, кои ќе ги удрат во посиромашните земји. Во воведот на извештајот на Светската банка Џим Јонг Ким предупредува: “Овој свет ќе биде толку различен од денешниот во кој живееме, …

Повеќе »

Најскапиот развод во светот!

Цената е 500 милиони долара и сагата продолжува веќе 20 години. Во споредба со неа разводот на Абрамович изгледа како „разделба со взаемна согласност”. Алексеј Мордашов е сопственик на концернот “Северстал” и е 18-ти по богатство во светот. Овој руски милијардер беше потребно да плати на својата жена надомест од …

Повеќе »

Русија ќе и даде кредит од 800 милиони долари на Србија

Рускиот министер за финансии Антон Силуанов денеска изјави дека Русија ќе и додели на Србија петгодипна кредитна линија за инфраструктурни проекти во висина од 800 милиони долари, со годишна камата од 4,1 проценти. Силуанов наведе дека кредитот е наменет за изградба на нови железнички линии, ремонт и купување на локомотиви …

Повеќе »