ФИНАНСИИ

Трите најголеми компании во светот се кинески

За прв пат Кина е татковина на трите најголеми компании во светот. Ова го покажува новиот рејтинг на списанието Forbes кој ги рангира највлијателните јавни претпријатија во светот по приходи, профит, средства и пазарна вредност. Глобалните бизниси од вкупно 62 земји имаат заеднички приходи од 38 трилиони долари. Тие обезбедуваат …

Повеќе »

Fiat- Chrysler забележа 9% пад на берзата во Милано

Акциите на мешовитата компанија т.е. италиaнско – американскиот автомобилски концерн Fiat – Chrysler Automobiles на берзата во Милано загубија над 9 % од својата вредност. Вчера претседателот на компанијата Серџио Маркионе презентираше инвестициона програма за 48 милијарди евра, која подразбира удвојување на продажбата до 7 милиони автомобили годишно. Зголемувањето на …

Повеќе »

Земјите во кои е најлесно да станете милијардер

Центарот за политички науки во Лондон идентификуваше 1000 суперпредприемачи од 53 различни страни, анализирајќи ги листите на списанието Forbes за најбогатите луѓе во светот од 1996 до 2010 година. Извештајот не вклучува луѓе кои наследиле пари или наследиле па потоа инвестирале. Тука се вклучени само луѓе, чии бизнис потфати донесоа …

Повеќе »

Обединета Германија чини 2 трилиони евра

Процесот на обединување на германската федерација и подобрувањето на животниот стандард во источниот дел на Германија до моментот пресметале дека се потрошени 2 трилиони евра. Ова го покажуваат резултатите од истражувањето на неколку институти по нарачка на Welt am Sonntag, пренесува ИТАР- ТАСС. Институтот за економски истражувања ( IFO ) …

Повеќе »

Ќе се здобие ли светот со трилионер во 21 век ?

Кога Forbes почнува да ја следи состојбата на 400 – те најбогати Американци во 1982 година, и започнало рангирањето, биле потребни само 75 милиони долари. Денес минимален услов е 1 милијарда долари. Ако богатството на најбогатите 51 Американци за минатата година биде собрано, тоа ќе достигне 1 трилион долари. Оваа …

Повеќе »

Продаваат виолина Страдивариус по феноменална цена

Ретка виолина на Страдивариус, проценета на 45 милиони долари, може да стане најскапиот музички инструмент продаден некогаш. Виолината ќе биде продадена до крајот на оваа година од аукциската куќа Sotheby’s. Понудите се примаат до 26 јуни. Виолината е на возраст од околу 300 години и направена е од италијанскиот мајстор …

Повеќе »

Новиот најскап стан во Лондон

Стан во централен Лондон стана најскапото живеалиште во историјата на Велика Британија, откако богата источноевропеец го купил за 140 милиони фунти, соопштува профит. Пентхаусот сеуште не е довршен. Тој се наоѓа во елитниот комплекс One Hyde Park во Најтсбриџ. Купувачот е анонимен, а се знае само дека е Русин или …

Повеќе »

Полјаците не го сакаат еврото

Мнозинството Полјаци се против воведувањето на единствената европска валута – еврото , во земјата. Ова го покажуваат резултатите од анкетата на институтот GfK Polonia. Според истражувањето, речиси три четвртини од полските граѓани (74 % ) се противат на прифаќањето на еврото и откажувањето од националната валута – злоти. Од испитаниците …

Повеќе »