ФИНАНСИИ

Спасовски: Пет милиони евра поддршка за земјоделството

Премиерот Оливер Спасовски претпладнево на својот фејсбук профил посебно ја акцентира планираната поддршка за земјоделството која е дел од третиот владин пакет економски мерки за помош на стопанството. Мерките, меѓу другото, предвидуваат поддршка на аграрниот сектор од пет милиони евра преку Развојната банка, платежна картичка за субвенционирање 50 отсто од …

Повеќе »

Владата предвиде награда – Еве колкава плата ќе земат здравствените работници

Министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален фејсбук профил соопшти дека Владата предвидува награда од 20 проценти од основната плата за два месеца за здравствените работници. Тука, посочува Филипче, се вклучени докторите и медицинскиот персонал на Клиниката за инфективни болести, инфективните одделенија, Инситутот за јавно здравје и Центрите за …

Повеќе »

Ангеловска: Државната гаранција ќе им помогне на компаниите во посткризниот период

Целта на државната гаранција за стартап и мали претпријатија, како мерка од вториот столб, е да го олесни пристапот до финансиски средства на приватниот сектор со што компаниите би имале можност да го поделат ризикот односно државата да преземе дел од него. Министерката за финансии Нина Ангеловска појасни тоа значи …

Повеќе »

УЈП: Финансиска поддршка за исплата на плати за април им е одобрена на 16.546 компании за 103.307 вработени

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека финансиска поддршка за исплата на плати за месец април 2020 година им е одобрена на вкупно 16.546 компании за 103.307 вработени. Како што информира Секторот за односи со јавност на УЈП, вкупниот износ на досега одобрената финансиска поддршка изнесува 1.447.278.909 денари. – Даночните …

Повеќе »

Пендаровски: Срамно е десет милиони евра да им се дава на политичките партии од Буџетот

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се преиспита одлуката за доделување пари од Буџетот на политичките партии, но оти иницијативата за тоа треба да дојде од Парламентот односно идните пратеници. Во интервју за ТВ 24, Пендаровски кажа дека 10 милиони евра, пари кои им се даваат на политичките партии …

Повеќе »

Славески: Ребалансот на Буџетот е доказ дека економската ситуација не е приоритет на оваа влада

Конечно владата предложи ребаланс на Буџетот на Република Македонија за 2020 година, како што разбравме од пресот кој што пред малку се одржа од страна на министерката за финансии Нина Ангеловска. Најпрво да кажеме дека овој ребаланс на буџетот доаѓа со задоцнување од најмалку месец и половина. На јавноста и …

Повеќе »

Ангеловска: Капиталните расходи со ребалансот се планирани на ниво од 19,5 милијарди денари

Капиталните расходи со ребалансот се планирани на ниво од 19,5 милијарди денари и се на највисок износ во последните 10 години, рече минисерката за финансии при денешната презентација на ребалансот на Буџетот за 2020 година. Капиталните расходи се планирани на ниво од 19,5 милијарди денари или 4,2 милијарди денари пониски …

Повеќе »

Со ребалансот Буџетот за годинава 3,95 милијарди евра, дефицитот 6,8 отсто од БДП

Вкупните расходи, со ребалансот на Буџетот за, годинава, што го донесе Владта вчера на седница, е 3,95 милијарди евра и е за 1,4 отсто поголем во однос на иницијалниот буџет за годинава, соопшти министерката за финансии денеска на прес-конференција. Приходите, како што рече, со измените и дополнувањата на Буџетот на …

Повеќе »

Во земјава во моментов се градат пет социјални згради во Пробиштип, Скопје-Бутел, Виница и Свети Николе со вкупно 506 станови

Зградата со социјални станови во Неготино треба да биде готова во предвиениот рок од 18 месеци. Во земјава во моментов се градат пет социјални згради во Пробиштип, Скопје-Бутел, Виница и Свети Николе со вкупно 506 станови, а вкупно предвидените средства се над три милиони евра Ова го истакнаа вицепремиерката за …

Повеќе »