ФИНАНСИИ

УЈП: Заокружена исплатата на ДДВ на физички лица за второто тримесечје од годинава

Скопје, 31 август 2020 ( МИА) – Управата за јавни приходи (УЈП) информира дека ја заокружи исплатата на повратот на дел од ДДВ искажан во фискалните сметки на физичките лица, за второто тримесечје. -Во месеците април, мај и јуни 2020 година 304472 лица скенирале 41.650.814 фискални сметки со што е остварен …

Повеќе »

За 4,6 проценти помалку работници во индустријата од јануари до јули годинава

Скопје, 31 август 2020 (МИА) – Бројот на работниците во индустријата во јули годинава во однос на јули минатата година е намален за 6,2 проценти. Во првите седум месеци од годинава споредено со истиот период лани има намалување за 4,6 проценти на работниците во индустријата, објави денеска Државниот завод за статистика. …

Повеќе »

Ова се новите цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, односно остануваат на исто ниво од минатата недела. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се …

Повеќе »

Пелоси: Не е доволно да се издвојат 1,3 илјади милијарди долари за надминување на кризата

Вашингтон, 29 август 2020 (МИА) – Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси оцени дека предлогот на Белата куќа да се потрошат 1,3 илјади милијарди долари за надминување на економската криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот нема да биде доволен за да ги задоволи потребите на американските работници и семејства. …

Повеќе »

Николов: Просечната рударска плата околу 600 евра

Штип, 28 август 2020 (МИА) – Скромно годинава се одбележува Денот на рударите низ рудниците, причина е коронакризата, бидејќи здравјето на рударите е најважно, вели за МИА претседателот на Македонската асоцијата за рударство, Николајчо Николов. Тој истакна дека годинава во рудникот за бакар „Бучим” во Радовиш на 60 работници им …

Повеќе »

МБА: Банкарскиот систем е стабилен и сигурен

Македонската банкарска асоцијација ја известува јавноста дека изминатите денови е присутна појава на објави со неточни информации за состојбите во банкарскиот систем и за поединечни банки, коишто можат да предизвикаат неоснован немир кај граѓаните. Се работи за коментирање на состојбите во банкарскиот систем и за поединечни банки на злонамерен начин …

Повеќе »

Развојната банка повлече уште пет милиони евра за евтини кредити за домашните компании

Скопје, 28 август 2020 (МИА) – Развојна банка на Северна Македонија АД Скопје денеска повлече уште 5 милиони евра за евтини кредити за домашните компании. Заклучно со оваа транша, досега се повлечени вкупно 30,6 милиони евра од вкупно 50,9 милиони евра предвидени како евтини кредити за домашните компании. Шестата транша …

Повеќе »

Што ќе вклучува четвртиот владин сет мерки за невработените, пензионерите, самохраните родители?!

Четвртиот сет на мерки, кој ќе биде донесен веднаш по формирањето на новата влада, ќе биде за пензионерите кои имаат пензии до 15 илјади денари, за невработените, односно неактивни баратели на работа и за самохраните родители да добијат домашни платежни картички, изјави техничкиот премиер во заминување Оливер Спасовски. Спасовски, изрази …

Повеќе »

Најбогатиот човек во светот имаше и друг рекорд оваа година: Денот кога за еден ден заработи 13 милијарди долари

Најбогатиот човек во светот, основачот на „Амазон“, Џеф Безос, поставил рекорд во дневната заработка, зголемувајќи го своето богатство за еден ден за 13 милијарди долари. Безос значително го зголемил своето богатство за време на пандемијата на вирусот корона, бидејќи милиони луѓе кои останале заробени во своите домови поради „Ковид-19“, стигнале …

Повеќе »