ФИНАНСИИ

Грција: намалува ДДВ за ресторани

Во Грција се намалува ДДВто за ресторани од месец јули каде се очекува мерката да ги зголеми и привремените вработувања во летната туристичка сезона. Тешката индустрија на Грција – туризмот, страда од висок данок од 23% на приходите на угостителството. Илјади ресторани низ целата земја банкротираа, а останатите се на …

Повеќе »

Венецуела веќе има посебен буџет за тоалетна хартија

Националното собрание на Венецуела изгласа посебен буџет од 79 милиони долари за увоз на тоалетна хартија и други хигиенски производи поради недостигот во земјата. Буџетот ќе биде искористен за купување на 39 милиони ролни тоалетна хартија, 50 милиони марамчиња, 10 милиони сапуни, 17 милиони пелени и три милиони тубички со …

Повеќе »

Неочекувано голем трговски дефицит во Јапонија

Трговскиот дефицит на Јапонија се зголемил повеќе од очекуваното во април, пишува Wall Street Journal повикувајќи се на податоците на Министерството за финансии. Разликата помеѓу увозот и извозот достигнала 879.9 милијарди јени (8,6 милијарди долари), додека аналитичарите на изданието очекуваа да биде околу 666.75 милијарди јени. Во април 2012 година …

Повеќе »

Нов рекорд на шпанскиот долг

Државниот долг на Шпанија, кој е погодена од рецесија, скокна до нов рекорден максимум во март – 923 милијарди евра (1,2 трилиони долари) или 87,8% од БДП, објави централната банка на земјата. Долгот на централната власт, регионалните и општинските администрации расте постојано од септември 2012 година, достигнувајќи 913 милијарди евра …

Повеќе »

Европските акции привлечни, и покрај новите рекорди?

Покрај остварувањето на новиот рекорд од германскиот индекс DAX и унапредувањето на новиот петгодишен максимум за британскиот FTSE, според некои аналитичари европските индекси одамна не биле толку атрактивни. Прогнозите за профитот на европските компании се подобруваат, што во минатото беше исклучително позитивен сигнал за она што претстои, според Џонатан Стобс, …

Повеќе »

13% пад на побарувачката на злато

Светската побарувачка на злато е намаленa за 13% до 963 тони во првиот квартал на оваа година. Во вредност тоа изнесува $ 50,5 милијарди. Ова се наведува во извештајот на Светскиот совет за злато, пренесува ИТАР-ТАСС. Во документот се истакнува дека 62% од светската потрошувачка на скапоцениот метал потпаѓа на …

Повеќе »

Десетте најлоши инвестициски фондови

Повисоките такси за управување и слабите резултати се успешна формула за еден инвестиционен фонд да донесе сериозни загуби за инвеститорите. Многу се зборува како инвестициските фондови се справуваат релативно добро во текот на намалувањето на индексите (губејќи помалку), и не толку добро во моменти на раст на пазарите, како што …

Повеќе »

ММФ: Кипар излегува од рецесијата во 2015

Во 2015 година Кипар треба да се врати на раст, по три години длабока рецесија, соопшти Меѓународниот монетарен фонд, но додаде дека земјата ќе мора да се осигура дека нејзината програма за строги ограничувања на трошоците нема да излезе надвор од контрола. ММФ се согласи во март да му обезбеди …

Повеќе »

Moody’s: Рецесијата во еврозоната ќе биде долга и длабока

Рецесијата во еврозоната ќе биде подолга и подлабока отколку што се очекуваше досега, прогнозира меѓународната рејтинг агенција Moody’s, пренесува ИТАР-ТАСС. Според експертите подлабока од очекуваната рецесија во еврозоната, проследена со значително намалување на кредитирањето, може да ја зајакне должничката криза.

Повеќе »