ФИНАНСИИ

Странските инвеститори ќе помагаат за промоција на Македонија

Намалувањето на странските инвестиции годинава не е резултат на структурни проблеми во државава, туку е резултат на глобалната економска криза, а нивото од минатата година, кога се остварија 463 милиони странски инвестиции, тешко може да се одржи, изјави првиот човек на Советот на странски инвеститори, Даниел Сас на денешната прес …

Повеќе »

Франција ја критикуваше позицијата на Лондон кај трговијата во евра

Лондонското Сити не треба да продолжува да биде главен финансиски центар на еврото, а еврозоната треба да може да контролира поголем дел од финансискиот бизнис во регионот, рече гувернерот на француската централна банка Кристијан Ноаје, пренесува “Ројтерс”. “Поголемиот дел од работата во евра треба да се врши во еврозоната. Тоа …

Повеќе »

Најбогатите луѓе кои живеат во Швајцарија

Швеѓанецот Ингвар Кампрад, основач на Ikea, продолжува да биде најбогат човек во Швајцарија со богатство од 38 до 39 милијарди швајцарски франци (31 – 32 милијарди евра), покажува годишната листа на 300-те најбогати луѓе во Швајцарија, според швајцарското списание “билан”, пренесува Франс прес. Според најновиот број на ова издание, состојбата …

Повеќе »

Ставрески: Милијарда и 550 милиони евра странски инвестиции за четири години

За четири години во Република Македонија по основ на странски инвестиции се влезени милијарда и 550 милиони евра, што е двапати повеќе од вкупниот прилив по тој основ во периодот од 1990 година до 2005 година, ако се изземат приватизациите на државните монополи. Тоа го информира денеска вицепремиерот и министер …

Повеќе »

Владата ветува намалување или укинување на царината за повеќе производи

Министерот за финансии Зоран Ставрески информираше дека Од први јануари наредната година Владата ги укинува или намалува царинските стапки за репроматеријали за резервни автомобилски делови, полиетиленски фолии, алатни машини, железнички товарни вагони и автобуси, како директна поддршка на пет стопански гранки. – Укинувањето на царинските стапки за тие стоки е …

Повеќе »

По Индиецот и бизнисмени од Египет ќе градат хотели?

Во земјава изминатата недела престојувале бизнисмени од Египет кои биле заинтересирани да инвестираат во македонскиот туристички бисер, Охрид, јави Канал 5. Сопствениците на луксузни хотели за почеток го испитувале теренот за вложувања во туризмот. – Еден дел од групата на присутни кои беа од Египет со кои се дружиме шест …

Повеќе »

Обама повикува на компромис со цел да се избегне фискалниот јаз

Американскиот претседател Барак Обама предупреди за “штедлив Божик”, доколку не се продолжат даночните олеснувања за американските семејства, кој доаѓа како дел од договорот за избегнување на фискалниот јаз, соопштува BBC. Имено, Обама ги повика двете партии да направат компромис, за кој тој лично се заангажира.

Повеќе »

Брисел става заштита на парите за наука и иновации

Европската комисија ќе инсистира парите од структурните фондови да не се трошат само за инфраструктура, но, исто така, и за наука и иновации. “Да, тоа е потешко отколку да се прават автопатишта, но е важно за државите да инвестираат во растот и создавањето на работни места”. Тоа го изјави Волфганг …

Повеќе »

Проценители ќе добијат лиценци од Министерството за економија

Министерот за економија Ваљон Сарачини денеска свечено ќе ги додели лиценците на идните проценувачи, кои се услов за започнување со вршење на проценителска дејност. Лиценците ќе се доделат на проценители за трговски друштва, јавни претпријатија и други правни лица, машини и опрема, подвижни предмети и индустриска сопственост.

Повеќе »