ФИНАНСИИ

Шпанија со 6,7% буџетски дефицит

Шпанија предвиде буџетски дефицит од 6,7% од БДП за 2012 година, објави премиерот Маријано Рахои, пренесува Франс прес. Ова ниво е резултат на “огромниот напор”, што шпанското општество го направи за да ги намали трошоците, изјави Рахои во парламентот. ЕУ имаше определено буџетски дефицит за Шпанија од 6,3% од БДП, …

Повеќе »

Најдобро платени професии во САД

Лекарите, стоматолозите и главните извршни директори добиваат највисоки плати во САД според податоците на американското Министерство за труд за 2012 година, објави весникот Askmen.com. Еве кои се 10-те најдобро платените професии во САД:

Повеќе »

Акциите во Токио, индекси во САД

Берзата во Токио ја затвори денешната седница со значителен пад на акциите поради поскапувањето на јенот. Водечкиот индекс Nikkei-225 во Токио се намалил со 144,84 поени или 1,27% до ниво 11 253,97 поени на крајот на трговијата. Вчера индексот веќе изгубил 2,26% од својата вредност од истата причина. На крајот …

Повеќе »

Продажба на државниот удел во GM

Американската влада започна да го продава остатокот од својот дел, кој го држи во автомобилскиот концерн General Motors, пренесоа американските медиуми. Министерството за финансии го информирала конгресот дека во јануари продале акции на GM во вредност од 156,4 милиони долари. Владата веќе вратила близу 29 милијарди долари од содржаните 49,5 …

Повеќе »

Водечкa австралискa осигурителна компанија скратува персонал

Водечката австралиската осигурителна компанија по пазарна капитализација QBE Insurance Group ќе скрати 700 работни места во светот. Главната цел на потегот е намалување на трошоците. Иако чистата добивка на осигурителот порасна за 8 проценти до 761 милиони долари минатата година, таа се покажува под сопствените прогнози (820 милиони долари), поради …

Повеќе »

Никарагва ја пушти најголемата сончева термоелектрана во Централна Америка

Во Никарагва ја открија официјално најголемата сончева термоелектрана во Централна Америка со моќност од 1,3 мегавати / час, пренесесуваат од РИА.Проектот е реализиран во соработка со Јапонија и е во вредност од 12 милиони долари. Целата соларна инсталација се состои од 5900 панели што го доловува сончевото зрачење и ја …

Повеќе »

Новите податоци избришани со надеж дека еврозоната излегува од рецесијата

Надежите дека еврозоната може да излезе од рецесијата наскоро, беа објавени во четвртокот, откако податоците покажаа неочекувано влошување во февруари, а особено во Франција, соопшти Ројтерс. Економистите очекуваа дека индексот PMI (Purchasing Managers ‘Index) во услужниот сектор – еден од раните месечни индикатори за економската активност ќе се додаде кон …

Повеќе »

Шојбле ја заштити Франција од критиките за буџетскиот дефицит

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле ја заштити Франција од критиките на Европската централна банка поради буџетскиот дефицит на земјата и изрази уверување дека Париз ќе се придржува кон обврските, пренесува “Ројтерс”. Европската комисија прогнозира дека францускиот дефицит ќе биде 3.7% од БДП оваа година, што е над целта од …

Повеќе »

Бернанке: треба да се подготват пазарите за затегнување на монетарната политика

Шефот на Федералните резерви на САД, Бен Бернанке се подготвува за најчувствителната задача: да им каже на паничните инвеститори дека силната и нестабилна монетарна политика на американската централна банка на крајот ќе мора да се промени, соопшти Ројтерс. Бернанке изгледа силно е посветен на програмата на ФЕД за откуп на …

Повеќе »