ФИНАНСИИ

Електричните автомобили – поекономични во одружувањето!!!

Електричните автомобили ги компензираат повисоките цени со пониски трошоци за одржување, покажа новото истражување, цитирано од ДПА. Во споредба со возилата со дизел или бензин моторите, цените за рутински преглед на електричните автомобили се покажаа со просечно 35 проценти пониски. Податоците беа објавени од Институтот за автомобилската (IFA). Тие се базираат …

Повеќе »

Богатството на домаќинствата во САД продолжува да расте

Во третиот квартал нето состојба на домаќинствата и организациите e непрофитна во земјата, и е зголемена за 1,72 трилиони долари до 64,8 трилиони долари, пренесува инвестор. Богатството на домаќинствата во САД се зголемило во текот на третиот квартал благодарение на растот на цените на акциите и становите кои ја засилуваат …

Повеќе »

Нов раст на берзите во Азија

Главните индекси на повеќето од азиските берзи пријавија зголемувања во втора половина од 2012, откако податоците за секторот на услугите и за фабричките нарачки во САД ги надминаа очекувањата. На пазарите во Хонг Конг и Кина, сепак имаше мал пад по вчерашните силни растови, соопшти Bloomberg. Во Јапонија Nikkei 225 …

Повеќе »

Deutsche Bank не изјавила загуби во износ од 12 милијарди долари за време на финансиската криза!

Тројца поранешни службеници на финансиска институција пред американската Комисија за хартии од вредност и берзите, тврдат дека Deutsche Bank не изјавила загуби во износ од 12 милијарди долари за време на финансиската криза, објави Financial Times. Од Deutsche Bank коментираат дека веќе биле предмет на “внимателно и целосна истрага” и …

Повеќе »

Apple изгуби $ 34.5 милијарди пазарна капитализација за еден ден

Apple ја намали својата пазарна капитализација со $ 34.5 милијарди. Акциите на компанијата регистрираа најголем еднодневен пад од четири години. Тие се намалија за повеќе од 6% само во рамките на вчерашниот ден, соопшти агенцијата Reuters. Во моментов нивната цена за акција е $538.79, а тоа е далеку од претходната …

Повеќе »

Пешевски: Инвестициите во Македонија растат

Глас на Америка: Какви се очекувањата од промоцијата на еден ваков собир во Лос Анџелес? Пешевски: Очекувањата се да информираме што поголем круг на инвеститори за можностите на Македонија; да ја раскажеме приказната за Македонија, која трпи големи позитивни промени во последните 5-6 години; да го разбудиме нивниот интерес; да …

Повеќе »

ММФ е подготвен да се согласи за наметнување на капитални контроли

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е во процес на идеолошка промена на својата политика, пишува Financial Times. Во извештајот, наменет за внатрешна употреба, Фондот официјално се согласува со користењето на директна контрола над транс граничните приливи на капитал – преседан во историјата на организацијата. Иако ММФ предупредува дека сличен вид мерки …

Повеќе »

Над 200 фирми од САД покажале интерес да ја посетат Македонија

Голем број американски компании покажаа интерес за македонските инвестициски можности, а дел најавија и посета на Македонија за детали за нивни евентуални конкретни инвестиции во тек на втората економска презентација годинава на македонската економија во САД. Преку бизнис форуми и одделни разговори во изминатите денови во Детроит, Хјустон, Лос Анџелес …

Повеќе »

Грчките власти планираат нова „даночна бомба“

Грчкото Министерство за финансии предлага нова даночна реформа според која годишните доходи над 26 илјади евра ќе се оданочуваат со 45 проценти данок, јавуваат локалните медиуми. како што јавува дописникот на МИА од Атина, предлозите ќе бидат разгледани на средбата на претставници на трите партии што се во грчката коалициска …

Повеќе »