ФИНАНСИИ

Финансиска инјекција од 10 милиони евра за изградба на пречистителна станица во Скопје најавена на Самитот на Економист

 Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерката за финансии д-р Нина Ангеловска учествуваа на панелот „Градење на просперитетна иднина“, во рамките на Самитот кој се организира од светски познатиот магазин Економист. Вицепремиерот Анѓушев, во воведното обраќање на панелот потенцира дека стремежот на секоја …

Повеќе »

#МојДДВ го заокружи првото тримесечје со поврат кај граѓаните од 3,028,000 ЕУР

Управата за јавни приходи известува дека вчера 30.09.2019 (понеделник) заврши првото тримесечје од реализацијата на мерката поврат на 15 % од пресметаниот ДДВ којашто се спроведува согласно Законот за враќање на дел од ДДВ на физичките лица. Заклучно со 30.09.2019 година: Скенирани се 22,670,713 фискални сметки, а остварен е промет …

Повеќе »

Градот Скопје денеска промовираше нова опрема и нов концепт за третман на комуналниот отпад и хигиената на јавните површини

Градот Скопје денеска промовираше нова опрема и нов концепт за третман на комуналниот отпад и хигиената на јавните површини во Скопје. Од денеска почнуваме целосно да го менуваме ликот на нашиот град. Дел по дел, чекор по чекор во Скопје ќе престанеме да ги гледаме глетките на незатворени и преполни …

Повеќе »

Саудиска Арабија ја гради најголема стаклена градина во историјата на кралството

Деновиве, корпорацијата Дава склучи договори со Debets Schalkena за изградба на стакленички комплекси на три различни локации со вкупна површина од 44 ха. Ова е најголема инвестиција во стаклена градина во целата историја на Кралството Саудиска Арабија, пишува „ХортиДејли“. Глобалните проблеми со безбедноста на храната, природните непогоди, сушата и недостигот …

Повеќе »

Од 1 октомври се укинуваат квотите за лекови и нив ќе ги има за сите граѓани во секое време

Укинување квотите за лекови во аптеките со што ќе се обезбеди редовен пристап до лекови на рецепт во текот на целиот месец и ќе се надмине проблемот со недостатокот на лекови, беше темата на прес-конференцијата на која за оваа мерка информираа претседателот на Владата на република Северна Македонија, Зоран Заев, …

Повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Македонската банкарска асоцијација

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари средба со претставници на Македонската банкарска асоцијација. На средбата претставниците на Македонската банкарска асоцијација ја претставија работата на здружението, кое во себе обединува 15 банки и две штедилници и беа разменети мислења за актуелните состојби во банкарскиот систем во Северна Македонија. …

Повеќе »

Почна уредувањето на плочникот влезот на ГТЦ и градскиот плоштад

Почна уредувањето на плочникот влезот на ГТЦ и градскиот плоштад, проект што градоначалникот Шилегов го најави и објасни на денешната прес конференција. – Ова е еден од најзапуштетните простори во централното градско подрачје, а во наредниот период ќе се одвиваат градежни активности што ќе значат целосно осовременување и целосен нов …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Цените на тутунот, на туристичките аранжмани и на автомобилите ја “подгреаа” инфлацијата !

Умерена инфлација, но под ризик од притисокот на цените на странските пазари – според најновите мерења  во август во споредба со jули трошоците на живот се зголемени за 0,3 % додека цените на мало за 0,2%, пишува неделната економска анализа на Portalb.mk. Сепак, позначајно  зголемување на тршоците на живот е забележно кај туристичките аранжамни, авионскиот …

Повеќе »

ОТСТРАНЕТИ 295 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА ОД ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ

Во текот на изминатата недела (23.09 – 29.09.2019 година) со специјалните возила пајак се подигнати 295 возила од јавните површини.  Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 45 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите 250  возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање на …

Повеќе »