ФИНАНСИИ

Комората на сметководители ги опреми со хигиенски тотеми училиштата во Ѓорче Петров

06 октомври 2020, Скопје – Комората на сметководители на Македонија го опреми со 15 апарати, хигиенски тотеми со сензор, основните училишта во Општина Ѓорче Петров. Апаратите се целосно безбедни и едноставни за употреба, а делуваат во насока на подигнување на степенот на хигиена кај децата во училиштата со цел превенција …

Повеќе »

Трговијата, транспортот и сместувањето со најголема додадена вредност во структурата на БДП во 2019

Бруто-домашниот производ минатата година изнесува 689. 425 милиони денари и во однос на 2018 година номинално е зголемен за 4,3  проценти. Реалната стапка на раст на БДП во 2019, во однос на 2018 година, изнесува 3,2  проценти, покажуваат претходните податоци на Државниот завод за статистика, добиени од годишните сметки на …

Повеќе »

Еврокомисијата ќе го објави Економскиот и инвестициски план за Западен Балкан вреден 9 милијарди евра

Брисел, 6 октомври 2020 (МИА) – Покрај редовните извештаи за реформскиот напредок на земјите од регионот, Европската Комисија денеска ќе го обелодени и долгоочекуваниот Економски и инвестициски план (ЕИП) за Западниот Балкан, јави дописничката на МИА од Брисел. МИА имаше увид во овој План кој треба попладнево да биде официјално …

Повеќе »

Нов ребаланс на Буџетот за реализација на четвртиот пакет антикризни мерки

Скопје, 6 октомври 2020 (МИА) – Владата донесе нов ребаланс на Буџетот кој го достави на усвојување во Собранието за да се спроведе четвртиот сет антикризни мерки за поддршка на економијата и граѓаните. Приходите со новиот, втор ребаланс годинава поради корона-кризата, се пониски за 0,2 отсто во одннос на првиот …

Повеќе »

Од денес поефтин Еуросупер БС – 95 и Еуросупер БС-98, а дизелот и Екстра лесното масло поскапеа за половина денар

За денар ипол од полноќ поевтинија Еуросупер БС – 95 и Еуросупер БС-98, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство поскапеа за половина денар. Согласно најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, Еуросупер БС-95 се продава по цена од 59 ден/лит, додека малопродажната цена на Еуросупер БС-98 изнесува 61 …

Повеќе »

Бесими: Ребалансот усвоен, финансирањето обезбедено, ќе се поддржи четвртиот пакет мерки

Спроведување на четвртиот пакет антикризни мерки е целта што треба да ја постигне ребалансот на буџетот што Владата го усвои вчера на седница, а е втор годинава. Приходите со овој ребаланс се пониски за 0,2 отсто во однос на првиот ребаланс, расходите се повисоки за 4,2, а дефицитот е зголемен …

Повеќе »

Еве колку пари се планирани како поврат на граѓаните за викендот без ДДВ

Една милијарда денари или 17 милиони евра предивува да врати на граѓаните Министерството за финансии со вториот ребаланс на Буџетот за остварување на мерката „Викенд без ДДВ”, што ќе се реализира продолжениот викенд на 10, 11 и 12 октомври годинава. Министерот за финансии Фатмир Бесими, на прес-конференција за вториот ребаланс …

Повеќе »

Што поскапе, а што поефтини од горивата кај нас?!

За денар ипол од полноќ поевтинуваат Еуросупер БС – 95 и Еуросупер БС-98, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство поскапуваат за половина денар. Согласно најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 59 ден/лит, додека малопродажната цена на Еуросупер БС-98 ќе …

Повеќе »

Во тек е постапката за присилна наплата на неплатените обврски по основ на годишниот данок на имот и комунална такса за фирмарина за 2019 година

Град Скопје ги потсетува сите граѓани дека во согласност со одредбите за присилна наплата од Законот за даноците на имот (Сл.весник на РМ број 61/2004….23/2016 ), во тек е постапката за присилна наплата на неплатените обврски по основ на годишниот данок на имот и комунална такса за фирмарина за 2019 …

Повеќе »